Hajde da uporedimo ruski T-14 „Armata“ tenk sa NATO tenkovima, kineskim 99A2 i ukrajinskim Bm „Oplot“. T-14 „Armata“ je najlakši od svih borbenih tenkova i teži svega 48 tona, što ga čini i najbržim tenkom sa brzinom od 80 km/č.
„Armata“ je opremljen glatkim topom od 125 mm i njegov kalibar je superioran u odnosu na NATO tenkove. Prva tura tenkova još uvek prolazi kroz neke vojne testove a ukupno je poručeno 2.300 ovih tenkova.
M1 „Abrams“ je glavni američki borbeni tenk koji se proizvodi još od 1980. godine. Jedina njegova prednost u odnosu na „Armata“ tenk jeste ta što je već učestvovao u ratovima i to u Iraku i Avganistanu.
Međutim, ovaj tenk je prilično zastareo i potrebno ga je zameniti. On čak nema ni sposobnost da ispaljuje vodeće projektile. Do danas je proizvedeno oko 10.000 ovih tenkova. Amerikanci ne mogu da proizvedu više ovih tenkova čak i da žele pošto fabrika za njihovu proizvodnju više ne postoji.
„Leopard“ 2A6M je nemački borbeni tenk kojeg koriste Nemačka, Austrija, Norveška, Švedska, Švajcarska, Španija, Danska i Grčka. Od 1979. godine je napravljeno 3.000 ovih tenkova. Ovaj skupi borbeni tenk je takođe zastareo pošto nema mehanizam za automatsko punjenje koji se na sovjetskim tenkovima pojavio još 1985. godine.
BM „Oplot“ je uveden u službu ukrajinske vojske 2009. godine. Dizajnirao ga je Biro za dizajn mašina Harkov Morozov. Ukrajina ukupno ima svega 10 ovih tenkova. Ukrajina je 2011. godine potpisala sporazum sa Tajlandom da im pošalje 54 ova tenka, ali je do sada poslala samo 5 komada.
„Challenger 2“ je tenk koji trenutno koristi britanska vojska. Proizvodnja ovih tenkova je započela 1994. godine a ukupno je proizvedeno 400 tenkova. Britansko ministarstvo odbrane je 2009. godine obustavilo nabavku ovih tenkova pa je kompanija BAE systems prestala da ih proizvodi. Ovi tenkovi su učestvovali u ratu na Kosovu i u Iraku i prilično su spori kao i svi britanski tenkovi sa brzinom od svega 56 km/č, mada njihovi topovi mogu prilično brzo da pucaju.
Izvor: webtribune.rs