Prema rečima pukovnika Milana Popovića, pomoćnika komandanta za operacije Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije, tema vežbe je kontrola i zaštita vazdušnog prostora i borbeno traganje i spasavanje. Osnovni cilj vežbe je priprema za izvođenje borbenih zadataka zajedničkim posadama.
Oko 20 pripadnika Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS) ruskog vazduhoplovstva, 30 pripadnika srpskog RV i PVO i oko 60 ljudi iz timova za podršku imaće priliku da izvedu zajedničku vojnu vežbu. Mešovite srpsko-ruske posade leteće u četiri lovačka aviona i pet helikoptera.
Pukovnik Popović kaže da je saradnja srpskog i ruskog ratnog vazduhoplovstva i dosad bila na visokom nivou. Ovogodišnja vežba je nastavak saradnje od prošle godine, kada je u Rusiji izvedena vežba BARS 2015.
„Očekujemo da BARS postane tradicionalna vežba, odnosno da se izvodi svake godine naizmenično u Rusiji i Srbiji“, kaže Popović.
Prema njegovim rečima, značaj vežbi ogleda se u razvijanju saradnje između dva vazduhoplovstva, upoznavanju sa taktikama, tehnikama i procedurama koje dva vazduhoplovstva koriste, razmeni iskustava u letačkoj obuci, a takođe i u unapređenju operativnih sposobnosti srpskog RV i PVO za učešće u multinacionalnim operacijama i operacijama u međunarodnom okruženju.
„Za RV i PVO najznačajnije je prikupljanje iskustava od ruske strane u izvršavanju zadataka u vanrednim situacijama i pružanje pomoći civilnom stanovništvu, naročito kroz upotrebu novih helikoptera Mi-17V5, nabavljenih u Ruskoj Federaciji“, kaže Popović.
Pored zajedničkih vežbi, oružane snage Srbije i Rusije sarađuju i na druge načine. Pripadnici naše vojske imaju prilike da se usavršavaju i školuju na elitnim ruskim vojnim školama, kao što je Akademija BKS „Žukov“ u Tveru ili Generalštabna akademija u Moskvi (bivša Akademija „Vorošilov“).
Pripadnici srpskog PVO imaju prilike da se usavršavaju na ruskoj Akademiji PVO Kopnene vojske u Smolensku, a piloti helikoptera da se obučavaju na trenažerima u gradu Sizranju.
„Iskustva naših pripadnika koji su školovani u Ruskoj Federaciji veoma su pozitivna i planiramo da i dalje upućujemo naše kadrove na razne oblike obuke, školovanja i usavršavanja u Rusiju“, objašnjava Popović, koji je i sam bio na školovanju u Rusiji.
Rusija nije jedina zemlja sa kojom naše vazduhoplovstvo ima razvijenu saradnju, dodaje Popović.
„Učestvovali smo na mnogim vežbama u inostranstvu, od kojih bismo istakli AIR SOLUTION sa rumunskim vazduhoplovstvom, koja se održava svake druge godine od 2009. i planirana je i za 2017, zatim bojeva gađanja ciljeva u vazdušnom prostoru na poligonu Šabla u saradnji sa bugarskim vazduhoplovstvom. U toku je razmatranje još nekoliko međunarodnih vežbi za koje smo dobili pozive“, kaže Popović.
Obnova srpskog vazduhoplovstva otpočela je nabavkom dva helikoptera iz Rusije. Trenutno su u toku pregovori o dobijanju kredita od Rusije za modernizaciju lovačke avijacije i PVO sistema. Proces uvođenja novih helikoptera u operativnu upotrebu srpske vojske je pri kraju.
Pregovori o projektima opremanja RV i PVO borbenim sistemima i vojnom opremom vođeni su sa ruskom stranom tokom 2013. i 2014, kaže Popović.
„U toku su intenzivne analize o daljim koracima u procesu nabavke i modernizacije naoružanja i vojne opreme. Ono zavisi od više faktora i biće u skladu sa trenutnim i projektovanim mogućnostima države za realizaciju ovakvog projekta. O konačnim rešenjima je rano govoriti jer sam proces nije doveden do kraja“, zaključuje Popović dodajući da su srpsko RV i PVO osposobljeni i obučeni za izvršenje svih dodeljenih misija i zadataka u odgovoru na izazove, rizike i eventualne pretnje po bezbednost naše države.
Izvor: Sputnik