On je naveo da je manjak tovljenika na domaćem tržištu jedan od razloga za rast cene svinjskog mesa, ali i to što su evropski farmeri velike količine mesa plasirali na azijsko tržište, pre svega Kine.
„Pojačana tražnja iz Kine uticala je na rast cena na evropskom tržištu i u kombinaciji ova dva faktora imamo činjenicu da je svinjsko meso poskupelo i kod nas”, rekao je LJajić za televiziju B 92.
Upitan da li može da se interveniše iz robnih rezervi ili uvozom, on je rekao da je „to svakako opcija”.
„Imamo 37.000 tovljenika u vlasništvu u robnim rezervama. Ako ne bude uspostavljena puna cenovna stabilnost u kraćem vremenskom razdoblju jer sasvim sigurno razlog za poskupljenje je i u sezonskim oscilacijama, pratićemo do kada ovo stanje može da traje, možemo da intervenišemo iz robnih rezervi. To je vrlo klizav teren jer ne želimo da robne rezerve budu učesnik na tržištu, ali u skladu sa daljom cenovnom stabilnošću bićemo prinuđeni da reagujemo”, ističe LJajić.
On je rekao da će se narednih dana videti kako će se odvijati situacija, jer ministarstvo nastoji da izbegne intervenciju robnih rezervi ako dođe do ranije cenovne stabilnosti.
On je rekao da je u manje-više svim zemljama EU i regiona došlo do skoka cena svinjskog mesa.
Izvor: Tanjug