Dok tehnički ministar Vulin tvrdi da je Hrvatska potonula u ludilo, hrvatski šef diplomatije iz vlade u ostavci poručuje da Srbija vodi propagandu poput one iz devedesetih.
Nedelja godišnjice Oluje u Hrvatskoj večeras počinje - otkrivanjem spomenika.
Miro Barešić, atentator na ambasadora Vladimira Rolovića, koji je kasnije nastradao u ratu devedesetih kao hrvatski vojnik, uz muziku Marka Perkovića Tompsona, dobija spomenik ispred rodne kuće.
“Podići spomenik Miru Barišiću, ozloglašenom, osuđenom teroristi i ubici govori da je Hrvatska potonula u ludilo iz kog nema snage da se otrgne“, naveo je ministar za rad Aleksandar Vulin.
Vulin kaže da su tenzije podignute na svim granicama Srbije, pa i na Kosovu, a da je zajednički imenitelj svih tenzija - primedba što se Srbija razvija i jača.
“To nisu tenzije koje je Srbija podigla. Ne dižemo mi spomenike teroristima, ne rehabilitujemo ratne zločince i fašiste, ne oslobađamo ratne zločince iz poslednjih ratova. Srbija nema nijedan razlog da se stidi svega što se dešavalo u prethodnom periodu i da svoju tugu ne podeli sa onima koji su pobegli iz Hrvatske“, rekao je on.
Hrvatski šef diplomatije u odlazećoj vladi za N1 ponavlja ono što je njegovo ministarstvo već saopštavalo - iako deklarativno žele dobre regionalne odnose, neće Srbiji dopustiti zatvaranje poglavlja 23 i 24.
“Jasno smo poručili vlastima u Srbiji da prestanu sa propagandom koja podseća na devedesete godine i Miloševićevu agresiju. Prestanite s tim! Nikome nećemo dopuštati, a posebno ne naslednicama agresora, da nam takve poruke upućuju. To neće ići, počnite da radite na evropeizaciji društva. Uhvatite se posla“, naveo je ranije Miro Kovač.
Ovakvu atmosferu, poznavaoci prilika ocenjuju kao - uobičajenu pred svaki traumatičan datum iz turbulentne prošlosti devedesetih.
“Mene samo čudi kako narodu više to nije dosadilo jer je svaki put isto. To što je sad malo jače treba pripisati činjenici da se sad u HDZ-u dešava restrukturiranje i treba dokazati ko je veći Hrvat i veći domoljub. A ovde u Srbiji imamo mutnu situaciju, vlada tek treba da se formira i imam utisak da se pojedini kandidati za ministre dokazuju u srbovanju, nadajući se da će im valjda to doneti neke poene“, rekao je novinar Vremena Dejan Anastasijević.
Današnju etapu razmene oštrih reči Beograda i Zagreba zaključuje poruka srpskog šefa diplomatije u tehničkoj vladi koji kaže da prisustvujemo rehabilitaciji fašističke ustaške NDH, a da Srbija nijednim potezom ne potpaljuje sukobe već čini sve za stabilnost.
Ipak, neminovan je zaključak da Srbija ni ovaj put nije započela ovaj talas ekstremne diplomatije, niti ulazi u bilo kakv oblik istacanja nacionalizma. Postavlja se pitanje, ako je Hrvatska kao članica EU dostojna takvog članstva, zašto je ometena od strane jedne Srbije u daljem razvoju i prosperitetu? Čime li je jedna Srbija toliko sputava i narušava njen integritet? Izvor: B92/Pravda