U međuvremenu, u Beogradu u MUP-u uveliko se radi na akcionom planu za poglavlje 24 koje se tiče pravde slobode i bezbednosti.
"Kroz plan se razrađuju preporuke koje smo dobili od Evropske komisije, a mi sprovodimo kroz aktivnosti za koje su nam zadati rokovi i izvori finansiranja,. Aktivnosti podrazumevaju izmenu zakonodavstva, jacanje institucija i infrastrukture...", navodi Jelena Vasiljević, koordinatorka poglavlja 24.
A na svemu tome radi 25 institucija Vlade Srbije i preko 100 ljudi. Deo troškova finansira se iz budžeta, većina ipak iz pretpristupnih fondova EU.
Na godišnjem nivou MUP dobija oko 10 miliona evra i zato u Briselu žele da budu upoznati sa svakim detaljem.
"Ispituju oko usklađenosti, zakonodavstva i naseg standarda sa direktivama EU. Postavljaju dosta pitanja i na osnovu toga daju preporuke i savete i na osnovu toga mi sprovodimo aktivnosti", objašnjava Vasiljevićeva.
Dugo godina u Briselu je bio aktivan novinar Dejan Anastasijević. Ne sumnja da su najvažniji sastanci na samitu u Parizu održani na marginama. Pitanje je samo, šta smo ponudili Hrvatskoj.
"Oni su tražili da Srbija odustane od gonjenja Hrvata za ratne zločine i tražili da se reši pitanje zastupljenosti manjina", navodi Anastasijević.
Jesmo im to dali?
"Formalno mi to nismo dali. Čuli smo ministra Selakovića da nije bilo nikakvih dodatnih zahteva, ali ja verujem da nekakav neformalan dogovor jeste postignut", smatra on.
Anastasijević ne sumnja da će susedi nastaviti da pritiskaju te da će tražiti nove ustupke. U međuvremenu, srpski predsednik ugostio je bugarskog ambasadora i tom prilikom zaključio da je otvaranjem poglavlja Evropa poslala pozitivan signal da ceni sve ono što je naša zemlja do sada postigla. Izbor: B92
Nebojša Jevrić: Zlatni zub
Visokog čela. Tamne kose i zelenih očiju. Imao je tanke brčiće ala Klark Gejbl i voleo dob...