Koliko Nemačku zanima odgovor pokazuje činjenica da je intervju objavljen u više od dva miliona primeraka nedeljnog izdanja najtiražnijih novina u Evropi - i to dan uoči samita o Zapadnom Balkanu u Parizu, na kojem je planiran i susret Vučića i kancelarke Angele Merkel.
Da stvari budu zanimljivije, urednica „Bilda“ Mirjam Holštajn intervjuisala je Vučića u Beogradu u četvrtak. Baš na dan kada je u Srbiji odjeknula vest da još nema otvaranja poglavlja 23 i 24 zbog protivljenja Hrvatske i Velike Britanije. To je dalo krila antievropskim snagama u našoj zemlji od kojih ruski predsednik Vladimir Putin traži da iskoriste Bregzit i krizu EU za forsiranje referenduma o pristupanju Srbije EU i NATO.
EU sada ima mnogo problema. Da li ste još sigurni da želite da se pridružite?
- Ovo je najgori mogući trenutak da to pitate predsednika Vlade Srbije. Pre pet minuta sam dobio poruku da Srbiji nije dozvoljeno da otvori poglavlja 23 i 24. Ali bez obzira na to ili, bolje rečeno, uprkos tome, čvrsto ostajemo na evropskom putu. Ja se ne igram s tim.
Mogu ponekad da se razočaram, mogu čak i da se naljutim zbog nekih odluka koje dolaze iz EU. Ali to je put kojim moramo da idemo i nećemo čak ni pokušati da nađemo drugi.
Na dan Bregzita bilo je ideja šovinističkih i nacionalističkih snaga u ovoj zemlji o istoj vrsti referenduma...
A šta je sa izveštajima da Putin koristi svoj uticaj da progura ideju o referendumu u Srbiji?
- Ne znam za Putina, ali znam za srpske političke partije koje su javno zagovarale tu ideju. Ali moj odgovor je jasan: neće biti nikakvih referenduma. Ne zanima me broj potpisa koji će skupiti, ni broj inicijativa. Mogu da podnesu i Skupštini Srbije, ne zanima me.
Pre dva meseca imali smo jednu vrstu referenduma - imali smo izbore. I ubedljivo smo pobedili. U kampanji nisam lagao narod. Rekao sam im: da, želimo da očuvamo najbolje moguće odnose sa Rusijom, Kinom i Sjedinjenim Državama, ali naš strateški cilj je Evropska unija. Ponovio sam to 1.000 puta. Nema laži, nema nesporazuma. I ljudi su glasali za to.
Moramo da zadržimo put ka EU. Ako ga promašimo, Srbija će ići u pogrešnom pravcu. To je to.
Šta podrazumevate pod „pogrešnim pravcem“?
- Postoje mnoge glupe i neodgovorne ideje. Zato sam odlučan i zato ne pregovaram ni o čemu drugom, ni sa kim drugim. Ni sa svima onima koji kažu: ok, treba nam neki drugi pristup, Vučić je evrofanatik. Nisam! Ja sam običan građanin Srbije koji vidi da je Evropa najbolje mesto za Srbiju, jer želimo da budemo član evropskog društva. Tačka.
Da li će doći dan kada će Srbija želeti da postane članica NATO?
- To nije jednostavno pitanje u Srbiji. Srbija ima dobre odnose sa NATO. I imaće dobre odnose sa NATO. To je moja politika. Ne želimo da imamo bilo kakve sukobe s NATO. O svemu ostalom odlučiće narod Srbije.
Šta bi se dogodilo sa regionom ako više ne bi postojala težnja za pridruživanjem EU?
- Kad na Balkanu izbiju konflikti, uvek je najgore. Podsetite se, ne samo Prvi svetski rat, već još od Prvog balkanskog, pa svi oni ludi ratovi od 1990. do 1999. Srbija nije propustila nijedan! Treba nam mir. Ne samo zbog EU već zato što shvatamo da moramo da živimo u mirnom okruženju da bismo rasli i bili bogatiji. Plašim se da bi jedna varnica mogla da zapali sve.
Ulični protesti u Srbiji?
- Nisam impresioniran uličnim protestima. Evo, imali ste ih danas. Imali ste ih juče, imaćete ih sutra. Ne zanima me.
Ali masovni su! Trebalo bi da vas zanimaju, zar ne?
- Ne zanimaju me. Imali smo izbore. Bili su odlučni. Možete me voleti, možete me mrzeti, ali to su činjenice. Imam svoj program, imamo planove. Narod je za to glasao i ostvarićemo te planove.
Angela Merkel je trenutno najmoćniji, ali i najosporavaniji političar u Evropi. Šta mislite o njoj?
- Kad sam prvi put upoznao Angelu Merkel, počeo sam da verujem u njen odgovoran, ozbiljan i racionalan pristup balkanskoj krizi. Bez nje bismo se mi na Balkanu suočili sa mnogim užasnim izazovima. Ali ne očekujemo nikakve poklone od Angele Merkel, niti od Nemačke.
Mogu mnogo toga lepog da kažem o Angeli Merkel. Ako pogledate istraživanja u Srbiji, pre pet godina je popularnost Nemačke i nemačke kancelarke bila 5 do 10 odsto, a danas je između 30 i 40 odsto. Angela Merkel je među tri najpopularnija lidera, a Nemačka među tri najpopularnije zemlje u Srbiji.
O HEROJSKOM SVEŠTENIČKOM PODVIGU I NAPADU NA SUDŽU: Nikad se nisam tako molio
Za vreme napada ukrajinskih bojovnika na grad Sudžu u Kurskoj oblasti u blizini granice, na...