Dve nedelje nakon britanskog referenduma, Evropa na taj način prkosi predviđanjima da će ishod glasanja u Britaniji nadahnuti niz istovetnih odluka u EU, navodi danas londonski "Gardijan".
Tako sada Hrišćansko-demokratska unija Nemačke (CDU) Angele Merkel uživa najveću podršku nemačkih građana u proteklih 10 meseci, skoro se vrativši na nivo popularnosti koji je kancelarka imala pre nego što je izbeglička kriza dostigla vrhunac prošlog septembra,
Da je podrška partije Merkelove skočila za dva procenta pokazuju juče objavljeni rezultati ankete koju je sproveo "Infratest Dimap", dok je, s druge strane, popularnost desničarske populističke stranke Alternativa za Nemačku opala za tri procenta.
"Debata o Bregzitu pojačala je proevropsko raspoloženje među nemačkim stanovništvom", kaže direktor "Dimapa" Mihael Kunert, dodajući da vladi takve tendencije idu na ruku, dok su evroskeptične stranke na gubitku.
Istovremeno, u Holandiji, koja je viđena kao jedna od zemalja koje bi mogle da slede primer Britanije, podrška Slobodarskoj partiji krajnje desničarskog političara Gerta Vildersa opala je na najniži nivo od prošle jeseni, navodi "Gardijan".
Ista anketa pokazuje da je Bregzit doneo veću podršku Holanđana Socijalističkoj partiji, koja zagovara evroskeptični pristup ali ne želi povlačenje iz Unije, dok veću popularnost sada uživaju i Demohriscćani desnog centra i proevropska liberalna grupa D66.
Politički haos i ekonomska neizvesnost koje je Britaniji donela odluka na referendumu izgleda da su imale direktnog uticaja i na stavove u Austriji, pošto je anketa "Galupa", sprovedena 5. i 6. jula, pokazala da bi 52 odsto Austrijanaca izabralo da ostane u EU ako bi to pitanje bilo stavljeno na glasanje, dok bi ih samo 30 odsto glasalo za izlazak.
I u Danskoj je podrška članstvu u EU porasla na 69 odsto, sa 59,8 odsto koliko je iznosila prema rezultatima ankete sprovedene pre britanskog referenduma.
Promene posle Bregzita primećuju se i u finskoj gde su glasači, izgleda, stavili na stranu ideju o glasanju na temu "fiksita", odnosno eventualnog izlaska finske iz EU.
U južnoj Evropi je, međutim, slika nešto uravnioteženija, pa je tako u francuskoj krajnje desničarski Nacionalni front, koji se protivi EU i imigracijama, ostao stabilan u anketama.
Politička situacija u Italiji promenila se u protekle dve nedelje, ali su evroskeptične partije zabeležile i uspone i padove kad je reč o popularnosti, dok 66 odstio Italijana kaže da bi glasalo za ostanak u EU, a samo 26 odsto odlučilo bi da ode iz bloka, pokazuju ankete posle Bregzita, zaključuje britanski list.
Izvor: Tanjug