Iako su predviđanja bila da će mnoge države EU krenuti stopama Velike Britanije i održati referendume o članstvu u Uniji, ankete pokazuju drugačije.
U Nemačkoj je porasla podrška kancelarki Angeli Merkel i njena popularnost je sada najviša u poslednjih 10 meseci, tako da se nalazi blizu onog nivoa na kom je bila pre vrhunca izbegličke krize prošlog septembra.
Anketa agencije „Infratest Dimap“ objavljena u petak pokazuje i porast podrške njenoj CDU stranci od 2 odsto i od 1 odsto levičarskoj Socijaldemokratskoj partiji. Sa druge strane, desničarska AFD doživela je pad popularnosti za 3 odsto.
“Debate o Bregzitu su među nemačkom populacijom izazvale stvaranje više proevropskog raspoloženja. Od ovog trenda profitira vlada, dok populističke evroskeptične partije trpe”, rekao je direktor agencije “Infratest Dimap” Mihael Kunert.
U Holandiji, jednoj od država za koju se pričalo da bi među prvima mogla da pođe koracima Britanije, podrška Slobodarskoj partiji ultradesničara Gerta Vildersa pala je na najniži nivo još od prošle jeseni.
Jedna anketa je pokazala da bi Vilders dobio 30 od 150 mesta u parlamentu ako bi se izbori održali danas, što je za 3 manje nego prošle nedelje. Porasla je popularnost Socijalističke partije, koja je evroskeptična ali se ne zalaže za izlazak iz EU, a dobro su prošle i proevropske partije.
Politički haos i ekonomska nesigurnost koji su usledili u Britaniji posle referenduma, uticali su na promenu mišljenja i u Austriji.
Neposredno nakon Bregzita, skoro polovina ispitanih Austrijanaca rekla je da je za izlazak iz EU. Anketa koju je sproveo Gallup 5. i 6. jula pokazala je da bi trenutno samo oko 30 odsto glasalo za napuštanje Unije.
Promena raspoloženja je izgleda uticala i na stavove desničarskog predsedničkog kandidata Norberta Hofera. On se prethodno zalagao za referendum o izlasku iz EU ako u nju uđe Turska, a u petak je rekao da nikako nije za izlazak iz EU.
“Ako Austrija izađe iz EU to će joj nesumnjivo pričiniti štetu”, rekao je on.
Danci takođe više podržavaju EU, rezultati su ankete nakon referenduma u Britaniji. Podrška referendumu o članstvu je pala sa 40 na 32 odsto.
Ni finski stanovnici nisu raspoloženi za referendum, a takođe ni Italijani, iako su kod njih i dalje popularne evroskeptične partije.
Oko dve trećine Italijana bi u slučaju referenduma glasalo za ostanak u EU, rezultat je nedavnog istraživanja.
Jedino je u Francuskoj zabeležen isti procenat podrške desničarima kao i pre Bregzita.
Izvor: Gardijan, Blic