“Od rane mladosti bio sam prosto zaluđen elektronikom, a nešto kasnije informatikom i programerstvom. Iz trećeg razreda srednje škole, zahvaljujući preporukama profesora, dobio sam šansu da polažem ispit za prijem na studije informatike i programerstva u Beču i posrećilo mi se. Od 150 konkurenata bio sam treći na rang listi i studije sam završio u roku sa odličnim numeričkim i opisnim ocenama. Posle mastera, imao sam priliku da ostanem na fakultetu kao mlađi asistent, ali sam odbio”, ispričao je Nermin za Pobedu.
Da stigne do ID, presudno je bilo poznanstvo s bečkim imamom Nedžadom Balkanijem, preko kolege sa studija.
“Bilo je dovoljno nekoliko susreta da mi se ponudi dobro plaćen posao u struci, unutar nekave logističke kancelarije koja je te 2011. godine bila registrovana kao nevladina organizacija. U početku, gotovo pa ništa mi nije bilo sumnjivo, niti sam suštinski znao o čemu se radi. Balkani je čas dolazio, čas odlazio, pa ga nije bilo i po nekoliko meseci, ali se to mene nije ticalo. Ja sam faktički bio tehničko lice, a za svoj rad sam bio uredno i izdašno plaćen. Vremenom sam, međutim, shvatao o čemu se radi, da bi mi krajem 2012. godine ponudili dvogodišnji ugovor o radu u Raki, u Siriji. Razmišljao sam do početka marta naredne godine i prelomio da odem. Presudila je količina novca koja mi je ponuđena, uz avans od 200 hiljada dolara koji je uplaćen sedam dana prie mog odlaska na lični račun jedne od ciriških banaka. Ostao sam do kraja ugovornih obaveza, u martu prošle godine”, kaže Ulcinjanin.
Nermin K. živi sa suprugom i sedmomesečnim sinom u Istanbulu, gde radi kao šef informatike i programerstva u prestižnoj turskoj kompaniji, za mesečnu platu od 20 hiljada evra.
“Za svaku vrstu ljudskosti, saosećajnosti i solidarnosti kazne su surove likvidacije. Zbog toga su život izgubila i četvorica crnogorskih državljana” prisetio se povratnik sa ratišta.
Crnogorski državljani na ratištima ID u Siriji, Iraku i Libiji nisu na ceni u komandnim krugovima islamskih terorista, pa samim tim ni među „običnim“ džihadistima, tvrdi Nermin.
“Dodjeljuju im se, pretežno, trećerazredni zadaci u trećerazrednim formacijama, primaju najniže plate (oko 300 dolara), a napredovanja u hijerarhiji – nema”, kazao je Nermin.
Svestan je u kakvom je okruženju živio.
“U takvom paklu i najače i najžilavije psiho-fizičke konstitucije, vremenom postaju ruine neosetljive na svaki užas i zlo, a samo se retki odvaže na otpor. Instiktivno ili svesno, sasvim je svejedno, ali pokažu izvjesne znakove ljudskosti, saosećajnosti i solidarnosti. I po pravilu, u najvećem broju slučajeva, za tu vrstu empatije, bivaju kažnjeni surovim likvidacijama. Upravo tu cenu su platila i četvorica crnogorskih državljana”, zaključuje Nermin K. U Siriji se trenutno najžešće borbe vode u Alepu, a više o tome možete saznati OVDE. Izvor: Pobeda