Odnosi između Turske i Nemačke pogoršani su nakon što su poslanici Bundestaga 2. juna glasali da se masakr nad Jermenima, koji su 1915. godine počinile snage Otomanskog carstva, okarakteriše kao genocid.
Ankara je potom povukla svog ambasadora i zapretila recipročnim merama.
Turska je potom odbila da poslanici nemačkog parlamenta odu u bazu Indžirlik kako bi posetili 250 vojnikav koji učestvuju u operacijama NATO-a protiv "Islamske države" u Iraku što je izazvalo negodovanje u Berlinu.
"Razgovarali smo o svim spornim pitanjima. Atmosfera je bila konstruktivna i poslovna u sklopu napora da se reše postojeće nesuglasice", naglasila je Merkelova.
Na pitanje da li su sporna pitanja rešena, ona je odgovorila da sporovi ne nestaju tokom sličnih razgovora, ali je istakla da je veoma važno što je o tome temeljno razgovarano.
Izvori iz turskog predsedništva naveli su da je Erdogan Merkelovoj izrazio razočaranost zbog rezolucije Bundestaga. Merkelova je naglasila da će učiniti sve da rezolucija Bundestaga ne naruši njemačko-turske odnose.
Isti izvor ističe da je Merkelova izrazila zadovoljstvo što je Turska održala obećanje i sprečila priliv izbjeglica i migranata preko Egejskog mora ka Grčkoj.
Prema navodima izvora, Merkelova je pokrenula i pitanje posete bazi Indžirlik i od Erdogana zatražila da dozvoli pristup poslanicima, jer oni odobravaju finansije i investicije u infrastrukturu baze.
Erdogan je odgovorio da vazdušna baza nije mjesto za "javno razmetanje i marketing", ali da će Turska razmotriti zahtev u svjetlu njemačkih saopštenja o odnosima dve zemlje.
Izvor: Srna.rs