Letelice koje smo do samo pre nekoliko godina mogli da vidimo samo u naučno-fantastičnim filmovima danas predstavljaju realnost i stoje na raspolaganju vojno najmoćnijim državama na svetu - Americi i Rusiji. Postavlja se pitanje: "Ko je jači?"
S obzirom na to da avijacija predstavlja esencijalan deo svake vojske, logično je da Amerika i Rusija veliku pažnju poklanjaju razvoju naprednih letelica. Potreba da njihovi avioni budu jači, brži i razorniji naročito je izražena u poslednjih nekoliko godina kada su bujali konflikti između ove dve supersile. Ovo je uporedni prikaz glavnih aduta američke i ruske avijacije:
Lovci Američki F-22 - Raptor Ovaj avion smatra se trenutno najnaprednijom borbenom letelicom na svetu. NJega poseduje isključivo američka vojska, i to zahvaljujući odrredbi federalnog zakona koja zabranjuje da se ova letelica izvozi. Osnovna namena Raptora je postizanje prevlasti u vazdušnom prostoru, a sekundarno mu je dejstvo po ciljevima na tlu i elektronsko ratovanje. Rekorder je po ceni i po troškovima operativne upotrebe, po času leta. Svoju premijeru ovaj avion doživeo je nedavno, u napadu na položaje Islamske države u Siriji i Iraku. Ruski SU-35 - "NLO letelica" Super-pokretan čak i za Suhojeve avione, SU-35 je nazvan "NLO letelica" zbog izuzetnih mogućnosti manevrisanja. Novi motori omogućavaju Su-35 da obavlja sve vrste vratolomija, uključujući Pugačevu kobru, Frolovu čakru i mrtvi list – horizantalni obrt za 360 stepeni bez gubitka brzine. Stručnjaci msatraju da višenamenski borbeni avion "Su-35" predstavlja veliku pretnju bilo kojem zapadnom lovcu, i procenjuju da konkurencija ruskom avionu može biti samo američki "F-22".
Strateški bombarderi Američki B-2 - "Duh" Radi se o jednom od najmoćnijih i najmisterioznijih američkih aviona stare garde. Projektovan kao strateški "nevidljivi" bombarder B-2 može da izvodi sve tipove misija sa visina do 15.200 metara, sa doletom od 11.000 km bez dolivanja gorivom, i preko 18.500 km sa jednim tankovanjem. Mada je originalno bio konstruisan prvenstveno kao nuklearni bombarder, prve borbene zadatke okusio je 1999. godine tokom bombardovanja Srbije. Tom prilikom, gađala su nas dva bombardera iz vojne baze koja se nalazi u Misuriju, kojima je trebalo 15 sati leta do cilja, a dopuna gorivom obavljana je iznad Atlantika. Tokom misija uništavanja srpskih radarskih sistema na Kosovu, piloti su provodili po 31 sat u avionu.
Ruski TU-160 - "Beli Labud" Tupoljev TU-160, razvijen je u konstruktorskom birou OKB-Tupoljev. NATO mu je doelio oznaku "Blackjack", dok ga ruski piloti zbog njegovog izgleda zovu "Beli Labud". Ovaj bombarder je takođe sa izmenljivom geometrijom krila. Sa raširenim krilima leti kao klasičan bombarder velikog dometa, sa sklopljenim krilima leti supersoničnom brzinom. Tu-160 je bacio najjaču konvencionalnu bombu zvanu "Otac svih bombi" 11. septembra 2007. godine.
Nevidljivi lovci-bombarderi Američki F-35 - lajtning II F-35 lajtning II je jednomotorni višenamenski borbeni avion, pete generacije, sa umanjenom uočljivošću. Namenjen je za prevlast u vazdušnom prostoru, borbu protiv ciljeva na Zemlji i moru, kao i za izvršavanje zadataka izviđanja. Konstruisan je da u perspektivi zameni ceo skup borbenih aviona srednje klase, koji su trenutno u operativnoj upotrebi u Sjedinjenim Američkim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu i kod ostalih njihovih saveznika. Na taj način će to biti najmasovniji internacionalni avion u ratnim vazduhoplovstvima i mornaricama većeg broja zemalja. Ruski T-50 - PAK FA Suhoj PAK FA, pod radnom oznakom T-50, je program ruskog lovca pete generacije. NJegova osnovna namena je lovca-presretača. Smanjena uočljivosti i mogućnost letenja nadzvučnom brzinom, u režimu rada motora bez dopunskog sagorevanja, odnosno superkrstarenje, mu stvara veliku prednost u borbi za prevlast u vazdušnom prostoru. Biće u stanju da se suprotstavi američkim lovcima pete generacije, F-22 raptor i F-35. Kada Suhoj PAK FA bude uveden u operativnu upotrebu 2016. godine postepeno će zameniti postojeće lovce MiG-29 i Su-27, u ruskom vazduhoplovstvu, a prvi primerci aviona bez ljudske posade se očekuju u Rusiji 2020. godine.
Helikopteri Američki AH-64 - Apač Jurišni helikopter AH-64 Apač jedan je od najnaprednijih helikoptera ikada napravljenih i to samo za jednu namenu – da pronađe i uništi neprijatelja. Jednog od najbržih i najubojitijih helikoptera na svetu s pravom nazivaju "ubica tenkova". Dovoljno jak da preživi udare sa zemlje, brz da izvede munjevite napade, okretan da se izvuče iz svake situacije i uz sve navedeno da bude nečujan za mnoge radare. Ovaj helikopter predstavlja jedan od simbola američke armije, a svojom pojavom na nebu izaziva strah kod neprijatelja. Ruski Mil-Mi 24 - "Leteći tenk" Ruski leteći tenk, među vojnicima poznat i kao "krokodil", jedan je od retkih helikoptera koji može da služi kao transporter, ali i da bude ubojit. Naoružan rafalnim topovima kalibra 30 milimetara, kao i sa osamdesetak raketa bez navođenja i nekoliko raketa s navođenjem, Mil Mi-24 može da preveze i osam vojnika u punoj ratnoj opremi. Sa svim ovim osobinama Mi-24 je zaista nešto posebno jer je jedan od retkih vojnih transportera koji mogu da uništavaju mete - kako na zemlji, tako i u vazduhu.