Usprkos tome, čini se da će 2016. godina biti najtoplija godina u istoriji, podstaknuta i El Ninjom koji greje Tihi okean, prenosi Svetska meteorološka organizacija Ujedinjenih nacija. Prvih šest meseci bili su 1,3 stepeni Celzijusa topliji od predindustrijskih vremena, javlja Hina.
Mnogi naučnici smatraju da će granica određena u Parizu biti probijena već početkom sledeće decenije, zbog čega će sledeća debata o globalnom zagrevanju biti o tome je li moguće smanjiti globalni termostat. Klimatski stručnjaci sastaće se od 15. do 18. avgusta u Ženevi kako bi pripremili izveštaj Ujedinjenih nacija o cilju od 1,5 stepeni Celzijusa, koji su zatražili svetski lideri u Parizu. Probijanje granice jedno je od važnih pitanja u pripremnim dokumentima za taj izveštaj. Zemlje u razvoju vide probijanje granice kao izdaju bogatih država, kao i recept za još gore toplotne udare, poput onih na Bliskom istoku ove godine, kao i topljenje grenlandskog leda koji bi mogao dovesti do potonuća ostrvskih država.
– Postoji rizik da je "probijanje granice" klizava padina prema slabijoj ambiciji – smatra Emanuel de Guzman, sekretar klimatske komisije Filipina koja predsedava grupom od 43 država u razvoju, nazvanu Forum ranjivih na klimu (CVF).
Taj pogled su zauzeli i neki atletičari na Olimpijadi u Riju, noseći natpis “1,5 – rekord koji ne smemo srušiti”, što je deo kampanje koju vodi CVF, čije su članice države poput Bangladeša, Maldiva ili Guatemale. Republikanski kandidat za predsednika SAD-a Donald Tramp izrazio je sumnju da je promena klime uzrokovana ljudskim delovanjem i najavio je da će odbaciti Pariski dogovor ako bude izabran, dok ga Hilari Klinton snažno podržava.
Granica od 1,5 stepeni mogla bi biti probijena kroz pet godina ako se nastave dosadašnji trendovi svetskih emisija staklenih gasova, u čemu predvode Kina i SAD. Izvor: vecernji.ba/Telegraf