Da naglasim koliko su SAD privržene ovom delu sveta i da pokažem našu želju da sa Srbijom gradimo snažno i sveobuhvatnije partnerstvo, precizirao je Bajden. U poslednjih sedam i po godina naše dve nacije su postigle neverovatan napredak u obnovi našeg odnosa, istakao je Bajden i konstatovao „da smo se udaljili od nesporazuma iz prošlosti i krenuli u susret brojnim zajedničkim ciljevima u regionu, Evropi i šire”.
To je ono što je svakako vredno pohvale. Naša dva naroda danas unapređuju svoje bilateralne odnose po mnogim pitanjima, rekao je Bajden. Prvo, ilustrovao je on, ekonomske reforme koje je Vlada Srbije sprovela privlače važne privatne investicije iz SAD.
Američke kompanije investirale su skoro 4 milijarde američkih dolara u Srbiju, što je omogućilo više od 16 hiljada kvalitetnih radnih mesta za građane Srbije, naglasio je Bajden, ističući da „postoji ogroman potencijal za proširenje našeg ekonomskog partnerstva”.
„Drugo, naša snažna saradnja u oblasti bezbednosti se i dalje razvija”, rekao je Bajden i napomnuo da „partnerstvo između naše dve vojske premašuje saradnju Srbije u ovoj oblasti sa bilo kojom drugom državom”.
„Naše vojno osoblje se zajedno obučava već jednu deceniju, zahvaljujući partnerstvu između Vojske Srbije i Nacionalne garde Ohaja”, rekao je Bajden. On je poručio i da „stojimo zajedno u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma” i ocenio da je Srbija postala ključni partner u globalnim mirovnim misijama.
I treće, dodao je Bajden, SAD blisko sarađuju sa Srbijom u poboljšanju njenih državnih struktura - u osnaživanju vladavine prava, promociji transparentnosti i efikasnosti pravosuđa, borbi protiv korupcije i modernizaciji institucija koje se bave sprovođenjem zakona.
Ovo su ključni koraci neophodni za dalji rast i uspeh Srbije u Evropi, ocenio je Bajden i preneo da je o svemu ovome razgovarao sa predsednikom vlade Vučićem i predsednikom države Nikolićem.
„Dozvolite mi da kažem da se pitanjima ovog regiona bavim mnogo godina. Moja prva poseta ovom region bila je 1977. godine, pre raspada bivše Jugoslavije. Jasno se sećam svih užasa ratova iz 90-ih, užasa na svim stranama”, rekao je Bajden.
„Bili su to mračni dani. Zato mi je zadovoljstvo da lično vidim izuzetan napredak koji je Srbija ostvarila u tako kratkom periodu”, istakao je Bajden, koji smatra da „nema sumnje da su se stvari promenile na bolje, i da nam je to omogućilo da okrenemo novi list u našim odnosima”.
Prema tome, najavio je Bajden, SAD će i dalje preduzimati korake ka jačanju veza sa Srbijom i pružati podršku njenom konačnom cilju - članstvu u Evropskoj uniji (EU). Upitan o značaju poglavlja 23, koje je nedavno otvoreno u pristupnim pregovorima Srbije sa EU, Bajden je odgovorio: „Demokratija i poštovanje ljudskih prava, snažne institucije, sloboda štampe - sve su to prioriteti za SAD”.
Ono što je važnije, smatra Bajden, „jeste da su ova pitanja i od vitalnog značaja za budućnost Srbije kao jedne moderne, integrisane i uspešne evropske nacije”. Preduzimanje ovih važnih reformi će biti teško, predvideo je Bajden, „ali najvažnije je saznanje da vladavina prava i poštovanje univerzalnih ljudskih prava predstavljaju osnovu za svaku uspešnu i dugovečnu demokratsku državu”.
„Kada ljudi imaju poverenja u vladavinu prava - kada veruju da se zakoni primenjuju na sve ljude podjednako, pa i na poslovni svet i institucije - onda će i sami da investiraju u uspeh svog društva i vlade”, objasnio je Bajden.
Prema njegovim rečima, takva klima ohrabruje pokretanje novih biznisa, privlači investicije sa strane i promoviše prilike u kojima i pojedici mogu biti uspešni. „Aktivno građansko društvo, slobodni i nezavisni mediji ohrabruju građane da se direktno uključe u rad svoje vlade. I upravo kada se čuje glas svih i kada se poštuju drugačija mišljenja, vlade postaju odgovorne pred svojim narodom, a države postaju jače”, poručio je Bajden.
U isto vreme, demokratski napredak je u opasnosti zbog korupcije, upozorio je Bajden, koji smatra da je korupcija pošast koja slabi državu, ugrožava slobodu i jednakost, izvlači novac iz privrede, odvraća investicije i potkopava institucije. I dok Srbija preduzima dalje korake ka jačanju vladavine prava, suštinski elemenat je iskoreniti korupciju, ocenio je Bajden.
„Kada je u pitanju odnos između Srbije i Kosova, impresioniran sam posvećenosti Srbije dijalogu u Briselu”, naglasio je Bajden. On je ocenio da je napredak ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine važan, „ali postoji još mnogo toga što treba uraditi kako bi se iskoristio sveukupan potencijal ovog dijaloga i tako osnažila nada i za Srbiju i za Kosovo da se priključe EU”.
Nadam se da će i Beograd i Priština učiniti sve da ispune svoje obaveze i da pronađu novi prostor za poboljšanje odnosa na dobrobit svih koji žive u ovom regionu, rekao je Bajden. Na pitanje o evropskim integracijama Srbije i njenim odnosima sa Rusijom, Bajden je odgovorio: „Još od kraja Drugog svetskog rata sarađivali smo sa svim svojim partnerima na izgradnji celovite, slobodne i mirne Evrope”.
„Ali generacijama su Srbija i sve nacije jugoistočne Evrope predstavljale kariku koja nedostaje”, ukazao je Bajden. „Verujemo da je uspeh Srbije i njeno liderstvo od ključne važnosti za budućnost i stabilnost celog regiona. Upravo zato su SAD privržene jačanju saradnje sa Srbijom”, istakao je Bajden. Prema njegovoj oceni, „zajednički možemo uraditi više u rešavanju problema u regionu, kao i pomoći Srbiji da postane snažna, demokratska članica evro-atlantske zajednice”.
„U isto vreme, poštujemo tradicionalno jake veze Srbije sa Rusijom. Tu postoji zajednička istorija i nikada od naših partnera nećemo tražiti da biraju između prijateljstva sa SAD i bilo kojom drugom zemljom”, naglasio je Bajden.
„Svaki narod ima pravo da bira svoje partnere i pravo na svoj izbor”, objasnio je Bajden, koji smatra da „nema razloga zbog kojeg Srbija ne bi mogla da ima konstruktivan odnos i sa Rusijom i sa SAD”.
Uprkos našim razlikama, precizirao je Bajden, i SAD i Rusija pronalaze načine da produktivno sarađuju tamo gde nam se interesi preklapaju. Naše bilateralno partnerstvo sa Srbijom predstavlja partnerstvo u kojem SAD i Srbija mogu postići napredak za narode Srbije i SAD - ništa više i ništa manje od toga, zaključio je Bajden.
Izvor: Fonet