Nepozanat broj aviona Tu-22M3S i „suhoja“ Su-34S 15. avgusta napustio je aerodrom u ruskom gradu Mozdoku, koji se nalazi u Severnoj Osetiji i sleteo na aerodrom Hamadan u Iranu.
Mnogi se pitaju zašto bombarderi Tu-22M3S nisu raspoređeni u ruskoj avio-bazi Hmejmim u Siriji koja je bliža Alepu. Razlog je jednostavan — Tu-22M3S su suviše teški za korišćenje piste u Hmejmimu. Međutim, to ne umanjuje važnost te baze, jer je odigrala važnu ulogu u napadima protiv terorista u Siriji. Ruski bombarderi koji poleću iz iranske baze već su uništili pet velikih skladišta oružja i municije i tri komandna centra, a ubijen je i veliki broj terorista. Gađane su pozicije terorista u Serekabu, Babu, Alepu i Deir el Zoru. Borbena efikasnost vazdušnih udara ruskih bombardera na ID nakon poletanja iz Irana povećana je tri puta, izjavio je predsednik Akademije za geopolitičke probleme, doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov. Ranije je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da su bombarderi Tu-22M3 i Su-34 bazirani u Iranu. U utorak su ovi avioni izvršili udare na ID u Siriji poletevši sa iranskog aerodroma Hamadan.
Tri puta efikasnije
Predsednik Akademije za geopolitičke probleme i doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov objasnio je da baziranje ruskih aviona u Hamadanu koji se nalazi na manje od hiljadu kilometara od sirijske granice, omogućuje da bombarderi ponesu maksimalnu količinu oružja i značajno skrate vreme dolaska do cilja. Viktor Murahovski, pukovnik u penziji, glavni urednik časopisa „Arsenal otadžbine“, kaže da razmeštanje ruskih bombardera u iranskoj bazi Hamadan nije nešto neočekivano, jer koalicija koju čine Rusija, Iran, Irak i Sirija postoji već godinu dana i njen koordinacioni centar se nalazi u Bagdadu. Murahovski podseća da su ranije članice koalicije odobrile proletanje iznad svoje teritorije krstarećih raketa koje su ruski brodovi lansirali iz Kaspijskog jezera.„Ruski bombarderi dalekog dometa, koji poleću iz iranske baze, napadaju pre svega statične objekte, poput skladišta municije i komandnih centara, i to iza linije fronta. Avioni gađaju objekte u svim provincijama koje su pod kontrolom ID-a. Dok su za pokretne ciljeve, poput kolona oklopnih vozila, pre svega zaduženi ruski avioni koji poleću iz sirijske baze Hmejmim“, naglašava Murahovski.
Sa druge strane, glavni urednik „Narodne odbrane“ Igor Korotčenko smatra da sporazum postignut između Moskve i Teherana ukazuje na odlučan stav Irana da u potpunosti reši problem islamskog ekstremizma u regionu.