Ekonomske poruke će biti ono što će Mevedev doneti Srbiji, što naravno ne znači da neće biti reči o odnosu Srbije sa EU, opredeljenju između Zapada i Rusije, a jedna od nezaobilaznih i za Rusiju veoma važnih tema biće i NATO.
- Suština te posete će biti na ekonomiji. Medvedev je ispred ruske vlade zadužen pre svega za ekonomsku politiku. To će biti prilika da se zaključe ugovori koji će imati konkretnu materijalnu dimenziju, a ne protokoli i memorandumi. Koliko znam, ruska strana se za to ozbiljno sprema, a nadam se i naša - kaže Srećko Đukić, član Foruma za međunarodne odnose
On navodi da Srbija sa Rusijom nikada nije napravila proboj u ekonomskim odnosima, i da to što je ove godine povećan izvoz na rusko tržište “varijabilna kategorija”.
Poseta će, dodaje, imati i političke poruke, a opredeljenje Srbije u kontekstu Zapad-Rusija verovatno će biti predmet razgovora.
- Srbija je još uvek u prilici da balansira između dve strane, ali bi to što radi trebalo i da materijalizuje. Međutim, nisam siguran koliko će to sve moći, jer će pritisci biti sve jači. Kod nas je uvek prisutna priča Rusija Kosovo i sa druge strane EU i NATO. Mi se krećemo ka tom raskršću - objašnjava on, istakavši da razgovor o članstvu Srbije u NATO sasvim sigurno neće biti preskočen.
Đukić kaže da posetu Dmitrija Medvedeva ne treba dovoditi u tesnu vezu sa posetom potpredsednika SAD DŽozefa Bajdena, jer je ona najavljivana još pre nekoliko meseci, odnosno još pre aprilskih izbora u Srbiji.
Slično razmišlja i direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić, koji kaže da dve posete najviših državnika SAD i Rusije nisu u tesnoj vezi.
- Rusija i SAD imaju stratešku saradnju i njihove interesne zone su veoma jasne, a to nije Srbija. Verujem da Rusiju zanima kako ćemo mi ispuniti sve one sporazume koje smo potpisali, poput onoga o vojno-tehničkoj saradnji. Sa druge strane, SAD zanima kako će Srbija vojno sarađivati kada ne želi u NATO - priča Janjić.
On ističe i da je ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin javno rekao da je deo ljudi koji je sada u vladi po ukusu Rusije.
- Deo je po ukusu Amerike, tako da je ova vlada, praktično, kompromis između ove dve države. U suštini i od jednih i od drugih stiže ista poruka: Braćo Srbi opredelite se, mi ćemo to prihvatiti i videti šta ćemo sa vama nakon toga - objašnjava Janjić. Izvor: Blic
Slobodan Reljić: Kovid 19 i dalje ubija, i dalje
Iz same Amerike nedavno je stigla vest da je Kongresna komisija utvrdila da je kovid 19 bi...