Najnovije

ČARKE U NEMANJINOJ 11: Ni dve nedelje nisu spojili, a već se pola ministara posvađalo

BEOGRAD - Pokušaji SPS-a da rehabilituje Slobodana Miloševića izazvali su potrese u Nemanjinoj 11 i na svetlost dana izašle su sve razlike u političkim biografijama članova vlade i njihovim ulogama tokom petooktobarskih promena. Milošević, koga nema već 16 godina na političkoj sceni Srbije, za manje od dve nedelje od formiranja nove vlade doveo je u sukob četiri ministra koji su 2000. godine bili na suprotnim stranama.

Pola Vlade na ratnoj nozi (Foto: srbija.gov.rs)

Ivica Dačić i Aleksandar Vulin sa jedne i Zorana Mihajlović i Rasim LJajić sa druge strane ušli su klinč zbog pokušaja SPS-a da rehabilituje Miloševića i da mu podignu spomenik.

Ivica Dačić, Zorana Mihajlović i Aleksandar Vulin


Dačić: Haški sud je priznao da Milošević nije bio kriv

Mihajlović: 5. oktobra bila sam ispred Skupštine i vikala “Gotov je”

Vulin: Da li gospođa Mihajlović želi da sledi političku sudbinu svojih petooktobarskih kolega

Ivica Dačić i Rasim LJajić

Dačić: LJajić je Izetbegoviću u čitulji napisao “dragi predsedniče”

LJajić: Dačić se nije odrekao Miloševića i sad me primitivno napada

Zorana Mihajlović i Nebojša Stefanović


Osim zbog Miloševića, do čarki je došlo i oko kancelarija, ovog puta među stranačkim kolegama. Mihajlovićeva je ušla i zauzela dve prostorije koje su bile namenjene za potpredsednički kabinet ministra policije Nebojše Stefanovića, što je izazvalo reakcije.

Sociolog Slobodan Antonić smatra da sukobi između ministara zbog bivšeg predsednika Srbije pokazuju ideološku heterogenost u Vladi.

- Tu se vidi slabost Vlade, koja je formirana na nekim zajedničkim principa. Na svetlost dana izlaze razlike, ali mislim da to ne može ozbiljno da je uzdrma. Dačić je disciplinovan političar, kome je Vučić zabranio da ulazi u polemiku sa Zoranom Mihajlović. LJajić očigledno spada u niži ešalon ministara i Dačić je dao sebi slobodu da ga napadne - navodi Antonić. On dodaje da i Dačić i Vulin imaju određene političke frustracije kao Miloševićevi ljudi, koji u svakom trenutku mogu da budu optuženi da se nisu otarasili svoje političke prošlosti.

- Presuda Radovanu Karadžiću u kojoj se navodi da nema dokaza da je Slobodan Milošević kriv za zločine u BiH dobro im je došla da se oslobode bar jednog dela tih svojih frustracija - kaže Antonić.

Boban Stojanović sa Fakulteta političkih nauka ističe da je Milošević ostavio trag u srpskoj politici, a pogotovo za ljude u SPS-u, koji ga se nikad nisu odrekli, uključujući i Dačića koji mu je bio portparol.

- Namera SPS-a da rehabilituju Miloševića je i pokušaj da stranci dignu rejting kod jugonostalgičara i onih koji vole Miloševića, a ciljna grupa im je i deo biračkog tela PUPS-a. Koalicija SNS-a i SPS-a je veštačka. Socijalistima odgovora da budu u vlasti, dok su naprednjaci svesni da bi SPS-u u opoziciji rejting mogao da poraste. U Vladi mogu da ga kontrolišu - zaključuje Stojanović.

Sagovornici smatraju da ovi sukobi ne mogu ozbiljnije da uzdrmaju vladajuću koaliciju. Đorđe Vuković iz Cesida kaže da kroz njih oni zapravo komuniciraju sa svojim biračima, kao i da “ko je gde bio i šta je ko radio 5. oktobra ne igra važnu ulogu kod Aleksandra Vučića, osim u kampanji”.

- Tada čas deli političko nasleđe Zorana Đinđića, čas Miloševića. U svakom slučaju, u Vladi danas imamo nekadašnje najbliže saradnike Vojislava Šešelja, Slobodana Miloševića, ali i one koji su sledili Zorana Đinđića i bili u Otporu - podseća Vuković. Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA