Sertić i Puzović su 31. decembra 2015. godine potpisali ugovor o konverziji potraživanja države od 120 miliona dinara (oko milion evra) prema "Srbijavodama" u kapital tog javnog preduzeća. Ovaj ugovor zaključen je na osnovu zaključka Vlade Srbije donetog samo dan uoči potpisivanja.
Budući da je država već stopostotni vlasnik "Srbijavoda", ova odluka formalno znači dokapitalizaciju javnog vodoprivrednog preduzeća, ali je suštinski to oprost duga, objašnjavaju upućeni.
Dug se odnosi na kratkoroči beskamatni kredit u pomenutom iznosu koji je Vlada Srbije još 2013. godine odobrila "Srbijavodama", a "na ime obezbeđenja sredstava za održavanje tekuće likvidnosti". Međutim, baš tokom te godine, pre i posle pozajmice Puzović oročio u već tada problematičnoj Univerzal banci ukupno 100 miliona dinara iz poslovanja "Srbijavoda", i taj novac je izgubljen 2014. s bankrotom banke.
- Umesto da "Srbijavode" posluju pozitivno i pune budžet, oni koriste pozajmice, koje im država kasnije otpisuje. Trebalo bi, po preporuci Vlade, da na kraju godine uplate dividende u budžet, a ispada da njihov rad finansiraju poreski obveznici. Lako je biti direktor kada iza sebe imate državu koja je, kad zapne, spremna da zažmuri na jedno oko ili progleda kroz prste - kaže Ivan Ninić, direktor Centra za vladavinu prava.
Direktor "Srbijavoda" Goran Puzović potvrdio je saznanja o dugovanjima prema državi.
- Tačno je da smo dobili 120 miliona dinara juna 2013. preko ugovora o kreditu od Ministarstva privrede i finansija. Novac je potrošen na neizmirene obaveze prema izvođačima i održavanje tekuće likvidnosti - objašnjava Puzović. Izvor: Kurir