Uspela je da preuzme kontrolu nas gradom Al-Kajaea koji se smatra „ključem z kapiju Mosula“. I već ga je očistila od ekstremsta. Portparol iračke diplomatije, Ahmed DŽamal, tim povodom je već ocenio:
„Al-Kajara ima strateški značaj. Islamska država ga je koristila kao svoj važan logistički centar. Zato je njegovo zauzimanje bilo jedan od prioritetnih zadataka. Borbe za taj grad su bile veoma teške jer je Islamska država pružala žestok otpor“.
Al-Kajara se nalazi 350 kilometara severno od Bagdada i 70 južno od Mosula. ID nije uspela da taj grad zadrži iako njegovu odbranu pltila sa oko 250 poginulih.
Iračka armija je istovremeno preuzela kontrolu i nad obližnjim vojnim aerodromom koji će koristiti za udare iz vazduha u operaciji oslobađanja Mosula.
Međutim, irački vojni uspesi prate i procesi koji ih mogu ozbiljno ugroziti.
Parlament u Bagdadu samo što je izglasao nepoverenje minstru odbrane Haledu al-Obejdiju. Pod optužbom za mahinacije prilikom sklapanja ugovora o vojnim porudžbinama.
„Za“ su glasala 142 poslanika od 253.
Ništa nije vredelo što je al-Obejdi bio taj koji je isplanirao zauzimanje i Faludže i Al-Kajare.
Zato direktor iračkog Centra strategiju i bezbednost Muataz Muhi Abdel Hamid ukazuje:
„Al-Objedi je vrhunski vojni strateg. Lično je rukovodio nizom najvažnijih ratnih operacija. A upravo je on radio na iskorenjivanju korupcije u armiji. Izgleda da je zbog te borbe i platio ceh. Pao je kao žrtva onih u parlamentu i oko njega koji primaju mito“.
Izvor: fakti.org