U nameri da spreče vazdušne udare prilikom povlačenja prema Mosulu, ID-ovi fanatici su izrešetali cevi i zapalili naftu ostavljajući za sobom apokaliptične scene.
Neki stanovnici su se požalili se da je deo nafte stigao i do reke Tigris tako da je moguća i ekokatastrofa, ali nema potvrde te informacije.
- Oslobodili smo se tame ID-a, a sada se suočavamo s tamom nafte. Ugušiće nas! Ptice su crne, sve životinje su crne, ljudi su crni... Napolju je 49 stepeni, a mi doslovce hodamo u nafti. Molimo vlasti u Bagdadu da nam pomognu da ugasimo sve požare. U suprotnom, ceo grad će se pretvoriti u pepeo - požalio se 25-godišnji stanovnik ovog grada Rojtersu.
Ipak, uprkos tome, u ovaj grad koji je dve godine bio pod kontrolom ID-a lagano se vraća život - prema izveštajima medija čiji su reporteri došli do oslobođenih grada, muškarci briju brade, slobodno puše a žene skidaju burke.
Stanovnici svedoče o strahatama kojima su prisustvovali tokom poslednje dve godine.
- Živeli smo bez struje i vode. Na ulicama su stalno bila ubijanja i za najmanju stvar - svedoči jedan Iračanin.
Kazna za obrijanu bradu bila je 50.000 dinara (43 dolara), a oni koji su nosili duge pantalone suočavali su se sa 50 udaraca bičem. ID je uništio satelitske i tv antene, a onima koji su telefonirali pretila je i smrtna kazna.
Oni koji su odvedeni u zatvore su ili ubijeni ili su im odsecane ruke. Iz zatvora su se, svedoče, čuli jezivi krici.
Abasu koji je govorio za Rudav, su odsekli ruku.
- Optužen sam da sam pokušao da ukradem. Držali su me mesec dana u pritvoru i ispitivali me. A onda su naterali ljude na pijaci da gledaju kako me kažnjavaju. Odsekli su mi ruku velikim nožem - kaže.
U gradu je tokom prethodne dve godine vladala beda i glad. Neki su pokušavali da prežive sadeći male bašte, ali ni to nije bilo moguće jer su ID-ovici na to naplaćivali porez.
Gubitak Kajare predstavlja veliki udarac za ID. Oko grada se nalazi oko 60 naftnih bušutina iz kojih su crpili naftu, proidavali i finanjsirali ratne aktivnosti. Čak 50 cisterni dnevno je iz tog područje išlo prema Mosulu. U dva glavna naftna polja u Kajari i Najmi ranije se prizvodili oko 30.000 barela dnevno.
Vlasti u Iraku ne veruje da će proizvodnja nafte u Kajari biti obnovljena pre nego što zauzmu Mosul i uvereni su da će to biti do kraja godine, dok su njihovi saveznici Amerikanci nešto oprezniji i kažu da će sve potrajati duže.
@RudawEnglish What nationalities? Thanks
— Josie Ensor (@Josiensor) September 1, 2016
Koalicija predvođena Sjedinjenim Američkim Državama, koja se dve godine bori protiv ID u Iraku i Siriji, smatra da će predstojeća bitka za Mosul biti odlučujuća u borbi protiv džihadista u Iraku. Mosul je drugi po veličini grad u Iraku i operativni centar Islamske države u Iraku.
Osvajanje Kajare je važan prvi korak ka udarcu u srce kalifata.They both thought the other was dead. Son meets his mom after helping liberate his town of #Qayyarah from #isispic.twitter.com/8nQzfgOmtZ
— Babylon FM (@BabylonFM993) August 24, 2016
Izvor: Blic#Qayyarah now liberated, all eyes on #Mosulpic.twitter.com/fXi5fJvRLH
— Wilson Fache (@wilsonfache) August 26, 2016