Timčenko je osnivač i akcionar investicione firme „Volga grup“, član je saveta direktora naftno-hemijskog koncera „Sibur“ i najvećeg ruskog nezavisnog proizvođača gasa — „Novateka“.
Osim toga, on se aktivno bavi i humanitarnim radom i sportskom delatnošću. Bije ga glas da je najveći ruski trgovac naftom, blizak Putinov prijatelj i jedan od najuticajnih i najbogatijih ruskih biznismena.
Sa bogatstvom koje je procenjeno na 11, 4 milijardi dolara, Timčenko zauzima peto mesto na „Forbsovoj“ listi najbogatijih Rusa.
Bio je i osnivač i suvlasnik švajcarske „Gunvor grupe“, jedne od najvećih kompanija na svetu za trgovinu naftom, ali nakon što je 2014. godine stavljen na spisak biznismena protiv kojih su uvedene američke sankcije, on je cvoj deo prodao „Torbjornu".
Timčenko je jedan od prvih ruskih biznismena protiv kojih je Zapad uveo sankcije. Tada je rekao da istraga koju su Sjedinjene Države pokrenule protiv njega i njegove firme predstavlja pokušaj napada na predsednika Rusije Vladimira Putina i istakao je da slične provokacije traju već godinama. O prijateljstvu sa Putinom Timčenko retko i nerado govori, ali se zna da druguju više od dve decenije, još od peterbuških dana.
Ruski predsednik mu je čak svojevremeno poklonio i štene labradora — Romija, iz prvog legla svoje ljubimice Koni. Timčenko ima dvojno — rusko i finsko državljanstvo, ali je, kako je svojevremeno govorio, uvek bio ruski državljanin „po prirodi i duhu“. Živeo je u Finskoj i Švajcarskoj i proputovao je gotovo ceo svet. U avionu je provodio i po petsto sati godišnje, ali se uvek vraćao svojoj zemlji — Rusiji.
O Timčenku se još zna da izbegava mobilne telefone, a da kompjuter gotovo i ne koristi, jer mu „oduzima vreme“.
„Gospodin Snouden me je naučio da se obazrivije odnosim prema toj tehnici. Prate nas, prisluškuju nas. Kada razgovaram telefonom, znam da me ne sluša samo moj sagovornik, već da slušaju i tuđe uši. Vodim računa o tome šta govorim, kada i kome“, izjavio je svojevremeno Timčenko.
Genadij Timčenko je rođen 9. novembra 1952. godine u Leninakanu, sadašnjoj Gjumri, drugom po veličini gradu u Jermeniji, u porodici vojnika Oružanih snaga SSSR-a. Deo svog detinjstva proveo je u Istočnoj Nemačkoj i u Ukrajini.
Vojni fakultet završio je u Lenjingradu, današnjem Sankt Peterburgu, i po specijalnosti je elektroinženjer. Već tri decenije je u biznisu i ima ogromno iskustvo na ruskom i međunarodnom energetskom tržištu.
Inače, otvaranje Počasnog konzulata Republike Srbije u Sankt Peterburgu zakazano je za 12. oktobar, a očekuje se da će toj ceremoniji prisustvovati i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
„O sebi mogu jasno i odlučno da kažem: ako zatreba, sutra mogu sve bogatstvo da dam državi ili u dobrotvorne svrhe. Važno je samo da od toga neko ima koristi. Sa suprugom sam mnogo puta razgovarao na tu temu, lično nama milijarde nisu potrebne“, izjavio je Timčenko u jednom ranijem intervjuu.
Izvor: rs.sputniknews.com