„Geopolitička konfiguracija primorala je Sjedinjene Američke Države da drže Evropu kao nijedan drugi deo sveta“, rekao je Andrej Koškin.
„To je zapravo ono što omogućava Vašingtonu da kontroliše Severnu Afriku, Bliski istok i Centralnu Aziju, kao i trgovačke puteve preko Atlantika koji donose više od četiri milijarde američkih dolara godišnje.“ Jedini način da SAD zadrže svoje saveznike u Evropi jeste da budu prisutne u regionu, dodaje taj analitičar. Činjenica da Vašington plaća najveći deo vojnog budžeta NATO-a nije dovoljna.
„Fizičko prisustvo u zemljama i zajedničke vojne vežbe su jedan efikasan mehanizam koji prisiljava Evropu da sluša SAD“, smatra Koškin.
Koškin se osvrnuo i na prisustvo Vašingtona u Aziji. On ističe da smanjenje vojnog prisustva SAD u nekom delu sveta neće uticati na mogućnosti Pentagona u azijsko-pacifičkom regionu. „Sjedinjene Američke Države žele da prošire prisustvo NATO-a u regionu jer blok nudi moćne mogućnosti“, kaže Koškin.
Analitičar to vidi kao dugoročnu strategiju Vašingtona na koju neće uticati rezultati predsedničkih izbora u novembru.
„Malo je verovatno da će se bilo šta promeniti kada sledeći američki predsednik dođe na vlast. Ta strategija će se proširiti i na neophodne vojne objekte, finansijske tokove i sporazume. To će pomoći NATO-u da se proširi u azijsko-pacifičkom regionu s obzirom da je uspon Rusije i Kine glavna stvar koja zadaje brigu SAD“, rekao je on. Izvor: rs.sputniknews.com