On je na sastanku Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija pozvao na punu istragu o događaju i istakao da je to bila “neprihvatljiva provokacija”.
Prema njegovim rečima, militanti su nastavili sa napredovanjem u momentima kada je pogođen konvoj i istakao da takva koincidencija traži ozbiljnu analizu i istragu.
Lavrov je dodao da je u mirovnom sporazumu o Siriji koji je postigao sa američkim kolegom DŽonom Kerijem navedeno da je neophodno formirati demiliratizovanu zonu oko puta Kastelo u blizini Alepa.
Naveo je i da su snage sirijske vlasti počele da se povlače posle uspostavljanja primirja, ali i da to nisu učinili militanti.
Ministar spoljnih poslova Rusije je istakao da je da je Moskva obavestila Vašington o oko 300 primera kršenja primirja od strane pobunjeničkih grupa, uključujući i paravojnu formaciju Ahrar al Šam.
Posle njegovog izlaganja obratio se i Keri, koji je naveo da je predsednik Sirije Bašar el Asad kriv za kršenje primirja, kao i da, prema njegovom mišljenju, Asad ne veruje u mir.
Keri je istakao i da snage sirijske vojske moraju da dobiju zabranu nadletanja teritorija koje pod kontrolom drže pobunjenici, kako bi bila dopremljena humanitarna pomoć.
Dodao je i da plan koji su usvojili on i Lavrov nije ni blizu savršenog, ali da sada nema alternativa i založio se za nastavak razgovora.
Osvrnuo se i na zahteve Moskve, objavljene dan ranije, rečima da ne treba pristati na ucene i da svi razgovori moraju odmah da budu nastavljeni.
Izvor: B92.net