Najnovije

PUTIN REFORMIŠE SLUŽBE: Da li se vraća KGB?

Rusija će uskoro dobiti novo ministarstvo sile u kome će biti objedinjene obaveštajne službe, unutrašnja vojska, FSB, istražitelji i obezbeđenje.

Vladimir Putin (Foto: kremlin.ru)

Velikom reformom ruskih bezbednosnih i policijskih službi će biti stvorena nova struktura sa ovlašćenjima kakve je imao KGB (Komitet državne sigurnosti) u Sovjetskom Savezu. To bi trebalo da znači da će od sadašnje Federalne službe bezbednosti (FSB) biti formirano Ministarstvo državne bezbednosti (MGB) u čiji sastav će ući Služba spoljne obaveštajne mreže i Federalna služba zaštite (FSO). Novo ministarstvo će imati i nova ovlašćenja, pa će tako pored sprovođenja istraga u krivičnim predmetima obavljati i nadzor u krivičnim procesima sve do izvođenja optuženih pred sud.
Do sada je FSB sprovodio istragu samo do preuzimanja osumnjičenih od strane Istražnog komiteta Rusije (SKR). MGB će proširena ovlašćenja koristiti samo u istragama protiv visoko rangiranih službenika, pre svega ako se sumnjiče za korupciju. Reforma službi trebala bi da dovede do efikasnijeg upravljanja bezbednosnim i policijskim službama, kao i do eliminisanja korupcije u njima. Taj proces treba biti završen do predsjedničkih izbora 2018. godine.
Sada treba da usledi ukidanje Ministarstva za vanredne situacije (MČS) i njegovo priključenje Ministarstvu obrane. Samo će vatrogasci MČS-a otići MUP, kao što je bilo ranije. Aktuelni rukovodeći kadar u većini službi biće smenjen. Smenu navodno neće izbeći ni načelnik SKR i Putinov kolega sa studija Aleksandar Bastrijkin.
Ukoliko su navedena saznanja pouzdana, tada bismo trebali da govorimo o centralizovanju sistema bezbednosnih službi, ili još konkretnije o koncentrisanju sile u jednoj ruci. Putin je navodno već postao umoran od svađa i podmetanja između bezbednosnih zvaničnika, pa je odlučio da pojednostavi sistem.
MČS nije postojao u vreme SSSR-a, a čovek koji je podigao ovo ministarstvo je Sergej Šojgu, aktuelni ministar odbrane. Prelaskom u nadležnost Ministarstva odbrane, personal i tehnika MČS-a vraćaju se bivšem šefu – Šojguu. Prema tumačenju dela ruske javnosti ovo stavljanje MČS-a u okvir Ministarstva odbrane, pored ostalog, trebalo bi da smanjimbudžetske troškove, jer MČS previše košta.
Prema rečima Jurija Skuratova, nekadašnjeg glavnog tužioca Rusije, malo je verovatno da će se Rusija vratiti sovjetskoj tradiciji KGB-a. - Potrebno je oživeti tradiciju samo u čistoći redova, odanosti i ideologiji rada - kazao je Skuratov. On je takođe ocenio da komadanje službi u postsovjetskoj Rusiji nije dovelo do pozitivnih rezultata, već je to pre svega bio pokušaj za rešavanje političkih obračuna. 
Korupcija je jedan od najkrupnijih izazova s kojim MGB mora da se suoči. Putin je još 2011. nagovestio dubinske reforme službi u cilju efikasne eliminacije korupcije u državnom aparatu. Putin zna da ruski narod zna koliko su imućni mnogi državni zvaničnici, koji se javno razmeću svojim bogatstvom sumnjivog porekla, a zna i koliko to ruži sliku njegove vlasti. Slučajno, ili ne, o formiranju MGB-a, takođe se prvi put čulo pre pet godina.
Ukidanja čitavih službi, smene u Kremlju, u vojnom štabu i u vrhovima regionalnih vlasti, možda se mogu povezati sa onim što je govorio Jakunjin kada je shvatio što mu se sprema, a on je rekao da se sprema velika čistka u "Putinovom unutrašnjem krugu". Jakunjin je naveo da Putinu tek predstoji formiranje stabilne "vladajuće klase kakva je u Rusiji postojala u carska vremena".
Narodno raspoloženje i apsolutna većina Jedinstvene Rusije u Dumi čvrsta su garancija Putinu da može sprovesti reforme na sveobuhvatan način, ne štedeći nikog i ne obazirući se na eventualne kritike. Rusi zaista veruju da on može da ih oslobodi od sistemske korupcije, jer mu veruju da je pravedan i da je kadar da brani njihovu slobodu. U ruskoj javnosti prihvaćen je jednostavan princip. Između slobode i demokratije, biramo slobodu.
Zbog toga Putin ima odrešene ruke. Putin jednostavno mora da očisti društvo od sveprisutne korupcije. Preuzimajući na sebe još više vlasti, Putin preuzima i svu odgovornost za sudbinu zemlje i naroda. On to za sada čini na legalan i legitiman način. Ukoliko Putinu zaista bude uspelo da uspostavi nešto nalik prosvećenom apsolutizmu, onda Rusi verovatno neće zažaliti za demokratijom u kojoj se kralo. Izvor: Pravda

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA