Na sastanku srpskog državnog vrha sa političkim predstavnicima Republike Srpske vladala je nelagoda. Ono što je javno rekao ranije toga dana Vučić je, ponovio Dodiku. Rekao je da javni istupi bez jedinstvenog stava i pre obavljenih razgovora nisu fer i da je na taj način izigrao dogovor.
- Premijer je bio neraspoložen zbog Dodikovih istupa u medijima. Rekao mu je da je sastanak besmislen i da Dodik zloupotrebljava dobru volju Srbije, svestan da naša država neće dići ruke od RS i naroda koji živi tamo, jer su lični interesi manje važni od budućnosti Srpske - navodi izvor iz vrha vlasti.
Pritom, Vučić smatra da bi bilo kakav javni sukob i prepucavanje pokazao podele i razjedinjenost, a Srpska bi tako postala osetljivija na napade kako Hrvatske i Bosne i Hercegovine, tako i na pritiske međunarodne zajednice.
Predsednik RS žrtvovao je praktično dobar odnos s Vučićem i zbog lokalnih izbora odbio da razgovara o mogućnosti otkazivanja referenduma. Ovo je razumljivo, budući da Dodik nema kud i da mu je jedini spas od eventualnog odlaska s vlasti referendum.
Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam kaže da ne zna koja bi to sila sada naterala Milorada Dodika da odustane od održavanja referenduma. On kaže da predsednik Republike Srpske neće sigurno poslušati ni visokog predstavnika Valentina Incka, kao ni Savet za primenu mira, dok je mišljenje Rusije da referendum treba održati, što mu daje vetar u leđa.
- O ovom pitanju je trebalo razgovarati pre mesec dana. Dodik sada nema odstupnicu. Odustajanjem od referenduma izgubio bi podršku svog biračkog tela - kaže Popov.
On navodi da referendum za Dodika dobitna karta.
- Homogenizovao je time sve, i vlast i opoziciju, dobija podršku pred lokalne izbore i moguće je da će vratiti vlast tamo gde je izgubio - ističe on.
Analitičar Dušan Janjić kaže da se "Beograd u poslednjem trenutku izvukao".
- Savet za primenu mira ne zabranjuje referendum, ali skreće pažnju da je promena granica pitanje regionalne bezbednosti i da onaj ko je kriv za to snosi odgovornost, što se navodi u Četvrtom poglavlju Deklaracije o osnivanju UN. Kršenje ovoga moglo bi da dovede do ekonomskih ili vojnih sankcija, pa je u svakom slučaju dobro da Srbija nije deo toga - navodi Janjić.
Ne treba biti naivan i poverovati u priču da su srpski premijer Aleksandar Vučić i politički lider Hrvata u BiH Dragan Čović uopšteno razgovarali o srpsko-hrvatskim odnosima, ocenjuje analitičar iz Mostara Berislav Jurić.
- Svedoci smo da poslednjih dana imamo turbulentnu situaciju u BiH, a po starom dobrom običaju, sve što se ljulja u BiH poljulja sve okolo. Imali smo posetu Bakira Izetbegovića Turskoj i sastanak sa Erdoganom, a još u javnosti nije obelodanjeno o čemu su razgovarali. Ne bi trebalo nikoga iznenaditi da je i na ovim sastancima između Čovića i Vučića bilo nekih tajnih stvari - smatra Jurić.
Drugi razlog je, kako kaže, vrlo konkretan - Čović je bitan faktor u nekoj vrsti pokušaja otopljavanja odnosa Srbije sa zvaničnom Hrvatskom.
Izvor: Blic