Naime, prošle godine švedska vlada odabrala je da subvencioniše starački dom Svartedalens kako bi na njemu sprovela eksperiment: medicinske sestre godinu dana radile su samo šest sati dnevno, umesto uobičajenih osam.
Jedan od načina kojoj je u studiji merena produktivnost je poređenje kvaliteta nege koju je svaka sestra pružala.
Istraživanje je pokazalo da je velika većina medicinskih sestara, koje su radile šest sati, bila puno produktivnija od onih koje su radile više sati.
Naime, njih 68 koristile su upola dana bolovanja od onih sestara koje su radile punih osam sati. Takođe, u periodu od dve nedelje tri puta su manje uzimale slobodne dane. Sestre koje su radile kraće, bile su pak 20 odsto srećnije i kao rezultat, obavljale su 64 odsto više aktivnosti sa svojim pacijentima.
Istraživač uključen u projekat, Bengt Lorentson, kazao je kako su sestre uključene u studiju provodile više vremena na poslu i bile su zdravije, što je značilo da je kontinuitet u domu bio veći i kvalitet usluge bolja.
Međutim, postoji jedna caka: pošto je eksperimentom posmatran isključivo zdravstveni sektor, uspešnost šestodnevnog radnog dana ne može biti zagarantovan, na primer, u finansijskom sektoru.
Prošle godine anketa sprovedena u Britaniji pokazala je kako je radni dan od sedam i manje sati najproduktivniji, a 2014. 57 odsto Britanaca kazalo je kako zagovaraju četvorodnevnu radnu nedelju.
Ova studija nije prva ovakve vrste, a start-ap kompanije u Švedskoj već su uvele šestosatni radni dan, pošto je teško ostati koncentrisan punih osam sati.
Izvor: Jutarnji.hr