To je izjavio zamenik sekretara Generalnog saveta „Jedinstvene Rusije“ i član Komiteta Državne dume za međunarodna pitanja Sergej Železnjak komentarišući incident sa vozom koji je iz Beograda išao u Kosovsku Mitrovicu i morao da se vrati zbog pretnje kosovskih Albanaca.
Po mišljenju ruskog parlamentarca, subotnji incident potvrđuje da se pripremaju provokacije usmerene na suprotstavljanje promenama koje će u politici SAD i NATO-a nastupiti posle inauguracije Donalda Trampa.
- Sada, kada tim novoizabranog predsednika SAD još nije formiran i nije na vlasti, važno je budno motriti i presecati dejstva koja podrivaju procese rešavanja konflikata na Balkanu - istakao je Železnjak.
Smatra da rukovodstvo EU, koje je 19. Aprila 2013. preuzelo odgovornost za sarađu Srbije sa kosovskim Albancija, i sada hitno treba da preduzme sve potrebne mere kako bi se obezbedila sloboda kretanja i zaštita prava, časti i dostojanstva Srba koji žive na teritoriji KiM.
- Huliteljski i demonski zvuče izjave kosovskih Albanaca da su ''nacionalistički i provokativni'' prikazi fresaka srpskih pravoslavnih svetinja na Kosovu kojima je bio ukrašen voz - naveo je Železnjak.
Komentarišući poziv da se u Crnoj Gori organizuje referendum o svrsishodnosti njenog članstva u NATO-u, koji su 13. januara uputili lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić, Nebojša Medojević i Milan Knežević, Železnjak je tu inicijativu okarakterisao kao „važnu i blagovremenu odluku, na čijoj realizaciji insistira sam narod Crne Gore”.
Prema tome, kaže, bilo bi nedalekovido i nerazumno ako bi sadašnja vlast u zemlji i međunarodna zajednica pružile otpor održavanju referenduma i ignorisale njegov rezultat.
Govoreći o novim perspektivama razvoja rusko-američkih odnosa, ruski političar je istakao da je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin u svom godišnjem obraćanju Federalnoj skupštini izrazio spremnost za saradnju sa novom američkom administracijom i istakao važnost normalizacije odnosa i početka razvoja bilateralnih odnosa na temelju ravnopravnosti i obostrane koristi.
- Koristim priliku da se obratim mojim američkim kolegama, senatorima i kongresmenima sa željom da ispolje političku mudrost i pragmatizam, i da ne podležu lukavstvu pojedinih balkanskih političara koji su godinama cinično koristili rusko-američke nesuglasice u cilju zadovoljavanja sopstvenih vlastoljubivih ambicija, zasnovanih na kriminalu i korupciji, a u nekim slučajevima čak i na ratnim zločinima - naglasio je Železnjak.
Ruski poslanik je govoreći o balkanskoj temi u rusko-američkim odnosima podsetio da su ŠSR, SAD, Velika Britanija i Francuska čak i u jeku Hladnog rata, 1955. godine, uspele da postignu sporazum kojim se definiše vojna neutralnost Austrije i koji preko 60 godina osigurava njenu bezbednost i njen procvat.
- Danas je očigledno da narodi zemalja koje čine grupu B4 - Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije - teže političkoj i vojnoj nezavisnosti. Za jačanje mira u regionu je važno da se milionima stanovnika koji žive na Balkanu omogući da sami odrede svoju budućnost i da se poštuje njihov izbor - zaključio je Železnjak. Izvor: Tanjug