Nalazeći se u Seulu, američki ministar odbrane odmah je izgovorio dodatno upozorenje:
„Ne pravite grešku! Svaki napad na Sjedinjene Države ili naše saveznike biće – razbijen! Nikada nećemo priznati Severnu Koreju za nuklearnu silu”
Da je sve baš prosto – ne bi Matis ovako pretio. Pjongjangu bi sve bilo jasno i bez krupnih i pretećih reči.
Možda je deo odgovora u izveštaju koji su za Kongres SAD pripremili vojni eksperti. Jer, u njemu se, pored ostalog, upozorava da bi samo jedan moćni elektromagnetni impuls, koji bi mogao da bude izazvan severnokorejskom nuklearnom eksplozijom, u toku jedne godine mogao dovesti do izbacivanja iz funkcije na neodređeno vreme američkog elektroenergetskog sistema i do pogibije – tokom jedne jedine godine – do 90 odsto stanovništva SAD.
Kako prenosi portal Business Insider, autori tog izveštaja čak naglašavaju da Severnoj Koreji za to nisu potrebne čak ni interkontinentalne balističke rakete.
Navodno bi mu za to bile dovoljne i rakete-nosači kojima preko Južnog pola može nuklearno oružje „dobaciti” do SAD i aktivirati ga nad njihovom teritorijom.
Američka agencija Bloomberg tvrdi da se u istom izveštaju, pripremljenom za Kongres SAD, upozorava da broj poginulih u prvim danima rata – čak i ako se Pjongjang odluči za klasično naoružanje – može biti od 30.000 do 300.000!
Kao objašnjenje se navodi da je na granici između dve Koreje skoncentrisana artiljerija koja je u stanju da ispaljuje do 10.000 projektila u minuti.
Američki eksperti prognoziraju i da bi brzo došlo eskalacije konflikta i da bi u njega mogli da budu uvučeni Japan, Kina i Rusija.
Ako bi rat potrajao, u njega bi i sa vojnicima stupile i SAD, što bi značilo „rizik velikih gubitaka”.
Pjongjang je 3. septembra objavio da je uspešno isprobao hidrogensku bombu.
Pročitajte OVDE šta je još DŽon Matis koji je u poseti Južnoj Koreji rekao i čime zapretio Severnoj.
Izvor: fakti.org