Ovu novinu otkriva portal "Tango Siks", i to na osnovu izložbe domaćeg naoružanja i vojne opreme koju je "Jugoimport SDPR" organizovao na ceremoniji "Sloboda 2017".
Na aerodromu u Batajnici statirala su tri "orla" i bila demonstratori modernizacije ovog tipa aviona. Posebnu pažnju privukla je oprema izloženog "orla" dvoseda koji se nalazi u sastavu 241. lovačko-bombarderske eskadrile "Tigrovi", 98. vazduhoplovne brigade sa aerodroma Lađevci.
Ništa tu ne bi bilo čudno, da na njemu pored dva četvorocevna lansera, raketa "munja" kalibra 128 mm koje su standardno naoružanje aviona, nisu bile i dve samonavođene rakete vazduh-zemlja VRVZ-200. Ispred aviona nalazila se i TV vođena raketa vazduh-zemlja, a u zadnjoj kabini montiran višenamenski pokazivač.
To je, prema njihovom mišljenju, dokaz da bi ovaj avion mogao da bude prvi "orao" sa novim naoružanjem.
S tog aviona bi bila prva lansiranja raketa VRVZ-200 iz vazduha. Po dosad dostupnim podacima, ova raketa, kao i VRVZ-24, počeće da se upotrebljava od 2019. do 2023. godine.
Pored ovog aviona, demonstrator je bio i neaktivni dvosed koji su na ovom portalu još ranije označili kao "orao 2.0".
- Nosio je, pored već viđenih raketa vazduh-vazduh na krajevima krila, laserski vođene bombe, vođene rakete vazduh-zemlja VRVZ-200 i VRVZ-24 i novi četvorocevni lanser. Ispred aviona postavljen je bio i lanser za jednu raketu M-16D - ističu na portalu "Tango Siks" i dodaju da bi modernizovani "orao" trebalo da dobije i radarski ometač.
Trenutno Vojska Srbije ima sedam "orlova" dvoseda NJ-22 od kojih su četiri aktivna, a jedan je na remontu.
Urednik portala Petar Vojinović ističe da je modernizacija "orla" preuzela primat iako je Ministarstvu odbrane godinama bio prioritet osavremenjivanje "supergaleba G4".
- To se pravda promenjenim bezbednosnim okolnostima, ali i željom da se integriše dosta domaćih ubojnih sredstava. Izazov predstavlja ne toliko brojna flota serijskih "orlova" - kaže Vojinović.
Leteće najmanje 40 godina
Letelice ovog tipa koje su u sastavu 98. vazduhoplovne brigade proizvedene su krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina i otud je prva dilema vojnih stratega bila - može li konstrukcija "orla" da izdrži nove zahteve? Procena je poverena Vojnotehničkom institutu, koji je prethodnih meseci analizirao stanje ovih aviona.
Zaključeno je da je zahvaljujući staroj školi avionske konstrukcije "orao" sposoban za modernizaciju. Procenjeno je da je moguće produženje veka upotrebe ovih letelica do 40 godina (od godine proizvodnje), kao i da je moguće dodatno produženje za još osam godina. To opravdava proces modernizacije.
Zašto su bombarderi B-52 „u pripravnosti“ toliko opasni pročitajte OVDE.
Izvor: Tango six