Ambasador Srbije pri ovoj svetskoj organizaciji Darko Tanasković otkriva da su prištinske vlasti nameravale da naprave iznenađenje, pa da se preko onih koji ih podržavaju, "ubace" na zasedanje Generalne konferencije u novembru!
- Povremeno su se u poslednje vreme pojavljivale ideje o ovakvom skraćivanju puta, i na njima zasnovana priželjkivanja nedovoljno obaveštenih. Takva "tumačenja" zasnivala su se na činjenici da je pitanje prijema Kosova jednom već bilo na dnevnom redu Generalne konferencije, pa da bi, navodno, opet moglo da se na njoj direktno pojavi. To je apsolutno nemoguće, jer je 2015. godine zahtev za prijem na Generalnoj konferenciji odbijen, pa bi eventualni obnovljeni zahtev bio sasvim nov predmet koji bi morao da prođe putem predviđenim za države nečlanice UN. Toga su svesni i u Prištini, pa su i ovoga puta imali nameru da se pismenim zahtevom prvo obrate generalnoj direktorki Uneska, a ne neposredno Izvršnom savetu - objašnjava Tanasković.
Ambasador naglašava da je već poodavno bilo jasno da u Unesku ne postoji raspoloženje za to da se ionako preopterećen i delom protivrečan dnevni red zasedanja Izvršnog saveta i Generalne konferencije optereti dodatnom, problematičnom tačkom koja bi nužno izazvala ozbiljnu podelu u organizaciji, a ona, što nikako nije zanemarljiv momenat, ove godine bira i novog generalnog direktora.
- To je, izgleda bilo jasno svima, sem nekim pojedincima u novoj vladi Kosova - kaže Tanasković.
Ambasador Srbije pri Unesku je svestan da privremene vlasti na Kosovu neće odustati od daljih pokušaja da se učlane u ovu, ili neke druge svetske organizacije.
- Izvesno je da će Priština nastaviti sa ovakvim pokušajima, bez obzira na to što je u poslednje vreme doživela tri bolna udarca, u Svetskoj carinskoj organizaciji, u vezi sa članstvom u Interpolu i u Unesku. To je strategija čiji je krajnji cilj zasad nedostižno članstvo u UN. Što reče pesnik, "ćeraćemo se još"... - ističe Tanasković.
Pročitajte OVDE kako Ramuš Haradinaj štiti prava gejeva?
Izvor: Novosti