Ruski ambasador Vasilij Nebenzja oštrim "njet" pokazao je zube Amerikancima, koji su pokušali da proguraju predlog Vljore Čitaku o povlačenju Unmika sa Kosmeta, što bi praktično srpsku pokrajinu i preostale Srbe u njoj ostavilo na milost i nemilost Albancima.
Urušava se sistem
Predlog kosovske ambasadorke u SAD Vljore Čitaku o povlačenju Unmika zdušno su podržale SAD, Velika Britanija i Francuska, na šta je žestoko reagovao Nebenzja, poručivši da je bilo dosta igranja.
- Moskva se ne slaže da Unmik treba povući sa KiM. Dijalog između Beograda i Prištine je u zastoju, a događaji na Kosovu prete da uruše ceo sistem regionalne stabilnosti. Projekat "republika Kosovo" očigledno propada - naglasio je ruski diplomata, optužujući Prištinu da sabotira formiranje ZSO.
Nebenzja je potom kritikovao pokušaj formiranja kosovske vojske, ističući da je to u "očiglednom sukobu sa Rezolucijom 1244".
Kineski ambasador pri UN Liu Đieji istakao je da Peking poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Srbije i razume njenu zabrinutost po pitanju Kosova.
- Za Peking je Rezolucija 1244 pravna osnova za rešavanje tog pitanja. Pozivamo sve strane u procesu rešavanja kosovske krize da se uzdrže od zapaljive retorike - apelovao je Đieji.
Prethodno je zamenica ambasadorke SAD pri UN Mišel Sison pozvala na smanjenje misije Unmika i proređivanje dinamike održavanja sednica o Kosovu.
- Unmik je odavno ispunio svoj mandat na Kosovu, nema sumnje da je misija pomogla da Kosovo izgradi demokratske institucije. UN treba da budu ponosne na postignuto i tu uspešnu priču - rekla je predstavnica SAD.
Čvrst stav
Lider Narodnog slobodarskog pokreta Miroslav Parović ocenjuje da su ovim nastupom Rusi pokazali zube Americi.
- Stavili su do znanja da oko KiM stvari neće ići onako kako su Amerikanci zamislili. Istorija je pokazala da je Rusija za Srbiju spremna da uđe i u oružane sukobe, tako da će diplomatski rat koji se vodi po pitanju KiM jačati. Rusi Amerikancima više neće dozvoliti hegemonističku politiku - kaže Parović.
Poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović misli da je Moskva pokazala principijelnu politiku koja se bazira na poštovanju međunarodnog prava.
- Jasno je da bi NATO snage želele da povlačenjem Unmika prepuste u potpunosti Kosovo Albancima, a Rusi su toga svesni i to neće dozvoliti - navodi Đukanović.
Spremni zahtevi SAD
1. Smanjenje i konačno povlačenje misije Unmik sa KiM
2. Proređivanje dinamike održavanje sednica o Kosovu
3. Proređivanje izveštaja generalnog sekretara UN o Kosovu sa tri na šest meseci
4. Potpuno učlanjenje Kosova u međunarodnu zajednicu, UN i Interpol.
Milovan Drecun, predsednik Odbora za KiM
Rusi su i dosad imali čvrst stav po pitanju smanjenja uticaja Srbije na KiM, a situacija u Savetu bezbednosti pokazuje da će se odnosi između dve sile i ubuduće zaoštravati.
Boško Jakšić, spoljnopolitički analitičar
Ruska reakcija je očekivana, pokazali su šta misle o planu Zapada da KiM prepusti vlastima u Prištini. I Rusi i Amerikanci su jasno pokazali koje stavove zastupaju.
Dragomir Anđelković, politički analitičar
Rusija i Kina još jednom su demonstrirale da čvrsto stoje uz Vučića i Srbiju i da nas istinski tretiraju kao partnere.
I ovo je Moskva blokirala
2015. na Generalnoj konferenciji Uneska Rusija glasala protiv toga da Kosovo uđe u tu instituciju
2015. pred Savetom bezbednosti UN uložen veto na britansku rezoluciju da se u Srebrenici dogodio genocid. Svi sistemi SAD su staro gvožđe, Rusi imaju novog gospodara oružja. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf