Daleko najpopularniji članak koji je objavljen na Russia Insider je bio sa naslovom “Putin se obratio zapadnim elitama: Vreme igre je gotovo.“
On je objavljen pre tačno tri godine, nakon konferencije kluba “Valdaj” te godine, i bio je zasnovan na govoru koji je Putin održao na toj konferenciji.
U suštini, Putin je u tom govoru signalizirao zapadnim elitama da više nisu kvalifikovani da igraju igru međunarodnih odnosa današnjice i da se moraju vratiti u školu na prekvalifikaciju. A sada, tri godine kasnije, Putin im je dao konačnu ocenu, dajući im 1 u svakoj kategoriji- nisu naučili ništa.
Sledeći odlomak iz tog članka od pre tri godine opisuje kako su se pravila promenila:
“Ranije se igra međunarodne politike igrala na sledeći način: Političari su imali javne objave, radi održavanja prijatne fikcije nacionalnog suvereniteta, ali su one bile čisto radi šoua i nisu imale nikake vez sa suštinom međunarodne politike, a u međuvremenu, angažovali su se u tajnim pregovorima, u kojama su se bavili stvarnim poslovima.
Ranije je Putin pokušao da igra ovu igru, očekujući samo da Rusija bude tretirana kao jednaka. Ali ove nade su propale, i na ovoj konferenciji je izjavio da je igra završena, eksplicitno kršeći zapadni tabu tako što se obraćao direktno ljudima, zaobilazeći šefove elitnih klanova i političkih lidera.
Još uvek postoji šansa da se izgradi novi svetski poredak koji će izbeći svetski rat.
Ovaj novi svetski poredak nužno mora uključivati SAD – ali to može učiniti samo pod istim uslovima kao i svi drugi: Po međunarodnom pravu i međunarodnim sporazumima, uzdržavajući se od svih jednostranih akcija, uz puno poštovanje suvereniteta drugih naroda.“
Iako je Putinova nepovoljna procena primenjena na Zapad u celini, većina njegovih kritika je usmerena direktno ka Vašingtonu, čiji su evropski “vazali“ bili “vođeni političkim razmatranjima i željom da zadovolje svog velikog brata u Vašingtonu“.
Sedeći između Hamida Karzaja, bivšeg predsednika Avganistana, i DŽeka Ma, milijardera i šefa kineskog giganta Alibaba, Putin je istakao da je moderni svet kompleksno i složeno mesto, prepuno nerešenih problema i kontradikcija.
S jedne strane, postoje gotovo srednjevekovna, plemenska društva kao što je Avganistan, sa sopstvenim tradicijama plemenske demokratije i ne mogu se pozitivno promeniti spolja, a s druge strane, sveprisutnost interneta, trenutnih globalnih komunikacija i brzog napretka u oblastima kao što su robotika i mašinsko učenje, koji nude i opasnosti i mogućnosti. Ali Putin je naglasio da:
“Svi sporovi moraju biti rešeni na civilizovan način… Čvrsto smo ubeđeni da se i najsloženiji čvorovi moraju razvezati, a ne iseći.“
Ovo zahteva složeno lokalo znanje, kapacitet za strpljivu diplomatiju i reputaciju za fer poslovanje – sve što je Vašington ili žrtvovao zarad svoje sopstvene sujete, ili nikada nije ni imao.
To je razlog zašto su rezultati Zapada bili toliko loši:
“U modernom svetu, nemoguće je ostvariti stratešku korist na račun drugih.
Takva politika zasnovana na samouverenosti, egoizmu, i tvrdnjama o izuzetnosti neće doneti nikakvo poštovanje ili pravu veličinu. To će izazvati prirodno i opravdano odbijanje i otpor.
Kao rezultat toga, videćemo kontinuirani rast tenzija i nesuglasica umesto pokušaja uspostavljanja stabilnog međunarodnog poretka i rešavanja tehnoloških, ekoloških, klimatskih i humanitarnih izazova s kojima se suočava današnja ljudska rasa.“
Potreba za rešavanjem problema je hitna, ali ne postoji sposobnost Zapada da to uradi. Kao rezultat toga, “Dve i po decenije su propale, mnogo je propuštenih prilika, i težak teret uzajamnog nepoverenja.“
Kontrola oružja: Neuspešna.
Putin je istakao da “Rusija i SAD snose posebnu odgovornost u svetu kao dve najveće nuklearne sile.“ Rusije i SAD su potpisale niz sporazuma o ograničenju i smanjenju oružja, ali dok je Rusija složno ispunila svoje obaveze, SAD su bile nemarne. Na primer, u eliminisanju viška plutonijuma.
"Amerikanci su počeli da grade fabriku na reci Savana.
NJihova početna cena je bila 4,86 milijardi dolara, ali su potrošili gotovo 8 milijardi dolara, doveli izgradnju na 70 odsto, a zatim zamrzla ovaj projekat.
Ali, prema našem saznanju, budžetski zahtev za 2018. godinu uključuje 270 miliona dolara za zatvaranje ovog objekta.
Kao i obično, postavlja se pitanje: gde je novac? Verovatno ukraden. Ili su oni nešto pogrešno proračunali prilikom planiranja ove izgradnje.
Takve stvari se dešavaju. Ovde se one dešavaju prečesto.
Ali mi nismo zainteresovani za to, to nije naša stvar.
Zanima nas šta se događa sa uranijumom i plutonijumom.
Šta je sa odlaganjem plutonijuma?
Predlaže se rastvaranje i geološko skladištenje plutonijuma. Ovo je u potpunosti u suprotnosti sa duhom i pismom sporazuma, i što je najvažnije, to ne garantuje da se rastvaranje ne pretvara u plutonijum pogodan za pravljenje oružja.
Sve je to veoma nepovoljno i zbunjujuće.“
Da budemo fer, dizajniranje i izgradnja takvog reaktora je nezgodan zadatak, mnogi su pokušali, ali samo je Rusija uspela. Amerikanci nemaju znanje, ali su previše ponosni i sramota ih je da zatraže pomoć.
Osiguranje političke stabilnosti: Neuspešno.
Po pitanju etničkog separatizma, koji trenutno zauzima mnoge delove sveta, Putin je bio jasan:
“O tome ste trebali razmišljati ranije, kada ste konstruisali konfiskaciju Kosova od Srbije i pretvorili ga u vojnu bazu NATO-a.
Nije korisno izmišljati sada da je Krim oduzet Ukrajini i pridružio se Rusiji, ili da istočna Ukrajina odbija da se pokori režimu u Kijevu, ili da je irački Kurdistan glasao za nezavisnost (ali nije uspeo u svojoj nameri zbog nedostatka podrške od bilo koga osim Izraela).
A sada je tu Katalonija, sa dugačkim spiskom sličnih nada i žalbi koje kuvaju na drugom mestu:
Ne mogu vam pomoći, ali zapamtite da je o tome više trebalo razmišljati ranije.
Hoćete da kažete da niko nije bio svestan ovih vekovnih neslaganja u Evropi?
Bili su, zar ne? Naravno da jesu. Međutim, u jednom trenutku su zapravo pozdravili raspad nekoliko država u Evropi bez skrivanja svoje radosti.
Ukratko, bilo je moguće postaviti loš presedan, kao što je bio slučaj sa Kosovom, ali nije moguće uvesti dvostruki standard:
Ispostavlja se da neki od naših kolega smatraju da postoje “dobri“ borci za nezavisnost i slobodu i da postoje “separatisti“ koji nemaju pravo da brane svoja prava, čak i uz korišćenje demokratskih mehnizama… Takvi dvostruki standardi – a ovo je jak primer dvostrukih standarda – predstavljaju ozbiljnu opasnost za stabilan razvoj Evrope i drugih kontinenata, kao i za unapređenje procesa integracije širom sveta.“
Ekonomski razvoj: Neuspešan.
Čini se da su SAD svoj fokus preusmerile sa pomaganja zemljama u razvoju da se razviju na nanošenje štete zemljama u razvoju. Nedavno su čak i Nemačka i Austrija glasno protestovali kada su SAD odlučile da obogate svoje energetske kompanije na račun svojih evropskih saveznika:
U jednom trenutku branioci globalizacije pokušavaju da nas ubede da je univerzalna ekonomska međuzavisnost bila garant protiv konflikata i geopolitičkog rivalstva. Nažalost, to se nije dogodilo… Neki čak i skrivaju da koriste političke izgovore da promovišu svoje strogo komercijalne interese.
Na primer, nedavni paket sankcija usvojen od strane američkog Kongresa je otvoreno usmeren na izbacivanje Rusije sa evropskih energetskih tržišta i prisiljavanje Evrope da kupi još skuplje LNG američke proizvodnje, iako je njihova proizvodnja još uvek premala.
Borba protiv terorizma: Neuspešna.
Putin je pohvalio napore Rusije u Siriji i predvideo da će borba protiv ID uskoro biti gotova. Međutim, osvajanje jedne bitke nije isto što i pobeda u ratu. Štaviše, uloga Zapada u ovoj borbi bi bila sve osim pozitivne:
Umesto da zajedno rade na popravljanju situacije i da se zada udarac terorizmu, a ne da se simulira borba protiv njega, neke od naših kolega rade sve što mogu kako bi haos na ovom području načinili trajnim. Neki još uvek misle da je moguće upravljati ovim haosom.
Tokom pitanja i odgovora nakon ovog govora, Putin je objasnio da:
“Terorizam ima duboke korene u nepravdi sveta, među siromašnim narodima i verskim i etničkim grupama, i u odsustvu osnovnih obrazovnih sistema u mnogim zemljama. Odsustvo dobrog osnovnog obrazovanja je jedna od stvari koja neguje terorizam.“
Zapadna taktika, koja je nedavno učinila da sirijska Raka izgleda kao Drezden na kraju Drugog svetskog raga i koja je izazvala više hiljada civilnih žrtava u iračkom Mosulu, stvaraju terorizam čak i dok se pretvaraju da ga uništavaju.
Još mnogo toga je rečeno – o situaciji u Ukrajini, o Severnoj Koreji, o tome koliko se brzo situacija u svetu menja i razvija, i o teškoj opasnosti koju takva nestabilnost predstavlja u svetu. Zbog toga vas podstičemo da pročitate ceo govor. Ali ono što je ključno za razumevanje jeste to da je era ruske tolerancije u suočavanju sa zapadnim slabostima – u “okretanju drugog obraza“ – sada definitivno završena. Sirijske snage jurišaju prema poslednjem uporištu Islamske države. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: webtribune.rs