Razlog zašto Amerikance interesuje Crno more je za sagovornika veoma jednostavan.
„Formalno gledano, američki avion se nalazi u međunarodnom vazdušnom prostoru, ali pošto se radi o izviđačkom avionu, on može da ’zaviri‘ duboko u rusku teritoriju. Što se tiče ’nebezbednog presretanja‘, naši piloti se uvek ponašaju korektno, oni jednostavno potiskuju Amerikance od ruskih granica“, kaže Konovalov.
Dodaje i da za razliku od civilnog vazduhoplovstva, u ratnom vazduhoplovstvu nema „opasnog“ ili „nebezbednog“ približavanja.
„Ako si pilot, ponašaj se hrabro, a ako se plašiš ruskog aviona, možda bi bilo bolje da ideš u penziju?“, kaže Konovalov.
Vladimir Kozin, profesor moskovske Akademije vojnih nauka, kaže da je Amerika u poslednjih nekoliko godina desetostruko intenzivirala izviđačke aktivnosti na ruskim granicama.
„Kada je reč o Rusiji, nikada nije bilo ’nebezbednih presretanja‘ i neće ih ni biti. Piloti su veoma odgovorni ljudi. Svesni su da bi svako opasno presretanje moglo da ima katastrofalne posledice i po njih i po američke pilote. Umesto da dižu buku, američki vojnici bi trebalo da odustanu od provokacionih letova nadomak ruskih granica“, kaže Kozin.
On zaključuje da ruski stručnjaci te izviđačke letove mogu da protumače i kao pripremu za vojnu operaciju.
„Zato što vojna avijacija ne leti bez razloga. Nije to neka civilna bespilotna letelica, koja nadgleda saobraćaj ili stanje useva“, kaže Kozin.
Pročitajte OVDE šta se dogodilo sa američkim "Posejdonom" kada se u vazduh digao ruski "Suhoj"?
Izvor: rs.sputniknews.com