Gašparovski je u razgovoru sa urednikom i voditeljem Žanom Živaljević izneo mnogo javnosti nepoznatih detalja o aktivnostima dijaspore u Londonu, koja je za vreme NATO agresije, ispred rezidencije tadašnjeg premijera Tonija Blera demonstrirala 87 dana bez prekida. „Zajedno sa najuticajnijim antinato i antiratnim organizacijama u Engleskoj, izveli smo u par navrata marš 100.000 ljudi, kolonu dugu tri kilometra, koja je pružila podršku Saveznoj Republici Jugoslaviji i Srbiji u najtežem času. Podršku nam je dalo najmanje 20 parlamentaraca, učestvovali smo u parlamentarnim debatama, na koje smo iz Matice zvali najuticajnije ljude kao što su Dragoš Kalajić ili tada arhiđakon Irinej Dobrijević. Posedujemo više od 2000 sati snimljenog materijala, o događajima o kojima je nacionalna televizija u Srbiji samo šturo izvestila svoju javnost.
U čemu je značaj parlamentarnih debata? One su u trajnoj arhivi Britanskog parlamenta, a na osnovu onoga što se na njima čulo, već su odbranjeni doktorati i diplomski radovi studenata o geostrateškim pitanjima na Balkanu“ – rekao je Gašparovski. Dijaspora je nekada imala Ministarstvo u Matici, kasnije svedeno na Kancelariju za dijasporu, da bi je danas u Ministarstvu spoljnih poslova, eventualno, zastupao neki referent, tvrdi gost „Duhovne trpeze“ Stanislav Gašparovski.
„Nije čudno da se od četvoromilionske dijaspore, koja u Maticu uloži više milijardi neuslovljene pomoći, na izborima skupi tek stotine glasova. Vlasti nije u interesu da se dijaspora izjasni i zato se njeni članovi ne obaveštavaju valjano o uslovima, pa čak ni mestima gde mogu da ostvare svoje izborno pravo“. Govoreći o Platformi za Kosovo i Metohiju sa kojom je nedavno Srpski sabor Zevtnici izašao u javnost, Gašparovski kao jedan od njenih izvestilaca sa pozicije člana Političkog saveta ove organizacije tvrdi da ona podrazumeva status „odmetnute južne srpske pokrajine“ u okviru Srbije, čime se uvažavaju principi međunarodnog prava i poštuje ustavni okvir unutrašnjeg dijaloga koji je otvorila vlast.
„Evropa se suočava sa zlom koje je sama dozvolila otvorivši Pandorinu kutiju. Sada ćemo videti kako će reagovati u gašenju separatističkih požara od Katalonije do Škotske, Velsa, Severne Irske, Baskije. Vreme je na našoj strani i mi moramo da vodimo suverenu politiku u sopstvenom interesu, ne podležući pritiscima, jer će i Evropa morati da se suoči sa posledicama srpskog primera“ – zaključuje Gašparovski.
U emisiji je uvaženi gost iz dijaspore govorio i o tome kako je sabrao svoje satirične kolumne objavljivane godinama u „Beogradskom ogledalu“ u knjigu „Beogradski mačor“, koja je već doživela dva izdanja, kao i o novijoj knjizi „Janusove kule“ u kojoj se osvrnuo na teroristički napad na kule bliznakinje u NJujorku 11. septembra 2011. godine. Šta Veselin Šljivančanin kaže o samoubistvu generala Praljaka u Hagu pročitajte OVDE. Izvor: Pravda/HelmCast