U detaljnom izveštaju objavljenom u ponedeljak, eksperti iz tink-tenka "Globsek" sa sedištem u Bratislavi, izneli su desetak predloga za unapređenje NATO alijanse, za koje se nadaju da će biti uzeti u obzir prilikom sastanka političkih lidera zemalja članica alijanse, zakazanom za sledeću godinu, javlja "Politiko".
Panelom je predsedavao penzionisani general američkih marinaca DŽon R. Alen, koji je služio kao komandant NATO jedinica u Avganistanu. Alen je ovog meseca postao predsednik vašingtonskog "Brukings instituta".
Veći deo izveštaja bazira se na akcije Rusije, odnosno na "aneksiju Krima i vojnu podršku separatistima koji su okupirali istok Ukrajine", ali najzanimljiviji delovi tiču se potencijalne saradnje NATO sa Kinom, Indijom i ostalim rastućim silama sveta.
General Alen je u intervjuu za "Politiko" rekao da bi "sve strane profitirale od saveza NATO i Kine".
"Alijansa mora da uzme u obzir rastući kineski uticaja", rekao je.
On je posebno naglasio da je tehnologija bila odlučujući faktor u ratovima koji su se odigrali u poslednjih 200 godina, i upozorio NATO da "ne sme sebi da dozvoli da zaostane u inovativnim rešenjima poput veštačke inteligencije, koji umnogome kreiraju današnje ratovanje".
Izveštaj "Globsek" tink-tenka predstavlja rezultat istraživanja koje je trajalo godinu dana, a ticalo se budućnosti NATO alijanse i njenog opstanka. Panelu su prisustvovali bivši zamenik generalnog sekretara NATO i nekadašnji ambasador SAD u Moskvi Aleksander Veršbou, bivši ministar odbrane Italije Đanpaolo di Paola, kao i nekadašnji ambasador NATO u Slovačkoj Tomaš Valaček, koji je sada direktor "Karnegi" instituta u Evropi.
Američki general je dodao da je cilj ovog sastanka da se napravi strategija koja će "gledati decenijama unapred".
"Ovde se govori o ciljevima za nekoliko generacija", rekao je Alen.
Izveštaj "Globteka" predat je generalnom sekretaru NATO Jensu Stoltenbergu, a eksperti-potpisnici istraživanja upozorili su na "ozbiljne posledice u slučaju pasivnosti NATO".
"NATO alijansa rizikuje da zaostane u današnjem svetu ubrzanih političkih promena i tehnološkog razvoja, koji bi mogli da iz korena promene karakter modernog ratovanja, strukturu međunarodnih odnosa i samu ulogu Alijanse", iznose autori izveštaja.
Rusija neće dozvoliti da Amerikanci imaju dominaciju u nebu Sirije. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Politiko, Kurir