Prema Damjancu sve je počelo zapravo stvaranjem prve Jugoslavije i utapanjem srpskog identiteta u jugoslovenski, ili kako se to često navodi simbolično, „mešanje srpskog vina hrvatskom vodom“ . U prvoj Jugoslaviji, umesto da je završen proces zaokruživanja srpskog nacionalnog korpusa i srpskih zemalja, taj proces je na pola puta prekinut ulaskom u jednu novu državu, sa ljudima sa kojima do tada nismo imali gotovo nikakvog kontakta i proveli vekove u različitim okolnostima, uslovima i okupacijama. U prvoj Jugoslaviji je počela razgradnja srpskog nacionalnog identiteta i srpskog etničkog prostora njegovim „mešanjem“ jugoslovenstvom, da bi taj proces bio nastavljen i završen u drugoj Jugoslaviji stvaranjem posebnih nacija od „odmetnutih“ delova srpskog naroda, a na srpskim etničkim prostorima.
Po njegovim rečima iz tih i takvih okolnosti su se izrodili drugosrbijanci, autošovinisti i samomrzeći Srbi. Sam termin „samomržnje“ datira još iz perioda 30' godina 20. veka kada su postojali Jevreji koji su više od svega hteli da se „dopadnu“ Nemcima jer su smatrali da razlog zbog kog ih Nemci progone, nije u Nemcima, nego u njima samima i samim tim, ako se oni „poprave“ , ako izvrše svojevrsnu „lobotomiju“ , Nemci će ih „zavoleti“ . Ista je situacija i sa samomrzećim Srbima. U bekstvu od svog srpskog identiteta, prihvatali su drugačije, neprijateljski suprostavljene identitete i u tim identitetima postali sušta negacija svog prethodnog „života“ . Tako su nastajali i delovali srpski komunisti, „Bošnjaci“ , „Makedonci“ i „Crnogorci“ , a u novije vreme i „Vojvođani“ , kao posebne nacije, nastale na srpskim osnovama ali sa izrazitom antisrpskom retorikom i metodama te ciljevima delovanja.
U emisiji povodom ove temeje bilo reči i o tome kako se uspešno usprotiviti ovim „virusima“ unutar srpskog nacionalnog organizma, šta je lek i kako ga primeniti. Šta ruski geopolitičar Valerij Mihailovič Korovin kaće o Srbima saznajte OVDE. Šta je ruski novinar zabeležio prateći Tigrove snage u bitci na Eufratu pogledajte OVDE. Izvor: Pravda/HelmCast