Komentarišući istraživanja prema kojima u prestonici uživa podršku jedva 2,5 odsto birača, Šešelj tvrdi da su ti podaci lažni i da u gradu ima najmanje 20 procenata.
- Ali makar ja imao i samo 0,5 odsto glasova, ostajem u politici! Ne idem nigde, ne pada mi na pamet da podnosim bilo kakve ostavke! Ostajem u politici do smrti! - poručuje Šešelj.
Šef SRS je potpuno ubeđen da će preći cenzus u glavnom gradu.
- Svesni smo mi da ne možemo sami da osvojimo vlast u Beogradu. Ali nama je važno da u ovoj polarizaciji prođemo cenzus i da imamo jaku odborničku grupu. Onda ćemo videti da li postoji mogućnost da uđemo sa nekim u koaliciju - ističe Šešelj. Upitan kako komentariše to što istraživanja javno mnjenja pokazuju da je daleko ispod cenzusa, sagovornik odgovara da je sve to lažno.
- To su neka fingirana, plaćena istraživanja. Jako su skupa stvar ta istraživanja, mi se ne bavimo njima. Neki drugi to ozbiljno rade. Verovatno u Vučićevom kabinetu to rade, ali ne obaveštavaju javnost. To je jedan vid političke borbe i obmanjivanja javnosti. Tako stimulišete svoje potencijalne birače, a destimulišete protivnike - objašnjava Šešelj.
Direktor agencije "Faktor plus" Vladimir Pejić, na drugoj strani, smatra da je ovo očekivan Šešeljev stav jer radikali od devedesetih godina nisu nikoga kažnjavali zbog loših izbornih rezultata.
- Šešelj uvek tvrdi da ima mnogo veću podršku nego što je zaista ima. I za prethodne izbore tvrdio je da ima više od 20 odsto, pa je imao znatno manje. Bilo kako bilo, on ima dosledan stav. Šešelj je zavisnik od politike, bio je čak spreman i da umre za svoju ideju. Kad je o procenama reč, objavili smo šta smo imali i ne komentarišemo pojedinačne slučajeve - podvlači Pejić.
Direktor CESID Bojan Klačar ocenjuje da je, poznajući Šešelja, teško moguće da se SRS ugasi, čak i ako rezultati ne budu dobri.
- Gotovo je nemoguće da se partija ugasi dokle god Šešelj bude spreman da se politički angažuje. Samo u slučaju da on ne želi da se bavi politikom, budućnost SRS bila bi neizvesna. Teško je prognozirati njihov rezultat, ali je teško očekivati nešto značajnije. Beograd nije njihovo tradicionalno uporište, a imaju loš trend od predsedničkih izbora i velika je konkurencija desno orijentisanih stranaka - naglašava Klačar.
Analitičarka Jelena Vukoičić ističe da se Šešelj čitav život bavi politikom, te je logično što ne odustaje.
- Osnovni problem SRS je nesposobnost da se transformišu u skladu s društvenim i političkim okolnostima koje se menjaju. Iako desnica u Evropi jača, stranka ovakva kakva je sad, zaglavljena u devedesetim i bez jasnog plana, teško može da postane lider desnog krila - zaključuje Vukoičićeva.
Šešelj otkrio kako je Vučić stigao u SRS. Ko ga je preporučio za perspektivnog kadra pročitajte OVDE.
Izvor: Informer