Najnovije

ZAVRŠENA SEDNICA ŽALBENOG VEĆA: Šešelj od Haga dobio rok od deset dana!

Sednica po žalbi Haškog tužilaštva na oslobađajuću presudu predsedniku Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju održana je pred Žalbenim većem Mehanizma za međunarodne krivične sudove u Hagu.

Vojislav Šešelj (Foto: Jutjub)

Kako je Šešelj odbio da učestvuje u žalbenom procesu i da prisustvuje današnjem zasedanju, njegova procesna prava zastupala je američka pravnica Kolin Roan, koju je imenovao Mehanizam.
Žalbeno veće nema rok u kojem treba da donese presudu.
U saopštenju Mehanizma se navodi da je Tužilaštvo na sednici tvrdilo da je prvostepeno sudsko veće Haškog tribunala pogrešno primenilo pravo, jer nije pružilo obrazloženo mišljenje i da je pogrešno tumačilo činjenice kada je Šešelja oslobodilo optužbi.
Tužilaštvo je zahtevalo da Žalbeno veće preinači prvostepenu oslobađajuću presudu i proglasi Šešelja krivim za sve tačke optužnice, te da mu shodno tome izrekne kaznu.
Kao alternativu, Tužilaštvo je tražilo ukidanje presude uz nalog Žalbenog veća da se Šešelju ponovi suđenje.
Vojislav Šešelj ima priliku da odgovori na usmene argumente Tužilaštva u roku od deset dana od trenutka kada primi transkript današnje sednice po žalbi na srpskom jeziku, navodi se u saopštenju Mehanizma.
Lider radikala dao je ranije svoj pisani odgovor na žalbu Tužilaštva, odbacivši sve njene navode, sa pozivom Žalbenom veću da žalbu odbije u celosti i potvrdi mu prvostepenu presudu.
Šešelj je posle 12 godina postupka, 2015. prvostepeno oslobođen svih optužbi da je govorom mržnje podsticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i BiH tokom ratnih sukoba i proterivanje Hrvata iz Vojvodine.
Oslobođen je po svih devet tačaka optužnice – progon kao zločin protiv čovečnosti, ubistvo kao kršenje zakona i običaja rata, mučenje kao kršenje zakona i običaja rata, okrutno postupanje kao kršenje zakona i običaja rata, deportacija kao zločin protiv čovečnosti, nehumana dela i prisilno premeštanje zločin protiv čovečnosti, bezobzirno razaranje grada kao kršenje zakona i običaja rata, uništavanje ili hotimično oštećivanje verskih i obrazovnih objekata kao kršenje zakona i običaja rata, pljačkanje javne i privatne imovine kao kršenje zakona i običaja rata.
U pritvoru Haškog tribunala bio je od 2003. godine, kada je dobrovoljno otišao u Hag, pa do novembra 2014. godine, kada je pušten da se brani sa slobode zbog narušenog zdravlja.
Šešelj nije prisustvovao ni izricanju prvostepene, oslobađajuće presude 31. marta 2015. godine.
Pročitajte OVDE šta je Šešelj izjavio pre izricanja presude?
Izvor: Rts

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Završna reč Vojislava Šešelja u Hagu.
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA