"Duboko verujem da sa jako polarizovanim društvom kakvo danas imamo, ne možemo da idemo napred održivo. Mi možemo da rešavamo neke ad hok probleme i da se pomalo pomeramo, ali što je društvo polarizovanije, to je sve teže za ozbiljne pomake", rekla je Brnabićeva u intervjuu za Blic govoreći o kritikama koje dolaze sa različitih strana.
Brnabićeva je rekla da je postala osetljiva na kritike i opozicije i novinara.
"Mislim da je to normalno kad u nešto ulažete toliko energije i ubeđeni ste da stvari idu napred, a ni opozicija, ni određena grupa medija nikad ništa pozitivno da kažu", objašnjava predsednica Vlade.
Prema njenim rečima, te kritike su često neargumentovane i nisu konstruktivne.
"Ne kažu ovo ste uradili dobro, a ovo loše i ovako bi to trebalo promeniti da bi bilo bolje. I sve više ima kritika u smislu 'što gore to bolje'. Ako može kakva katastrofa, to bolje za nas, imamo za šta da se uhvatimo. Te kritike su mi strašne", navela je Brnabićeva.
Upitana da obrazloži šta tačno misli kada kaže "polarizovano društvo", odnosno da li to znači da svi treba da budu članovi SNS-a, Brnabićeva je odgovorila da nije na to mislila, već na polarizaciju koja se svodi na "za ili protiv".
"Na polarizaciju koja kaže sve ne valja ili sve je dobro", rekla je predsednica Vlade.
Premijerka je istakla da se vlast trudi da radi u interesu države i građana, ali da je saglasna da bi trebalo brže raditi u mnogim aspektima.
Ipak, ocenila je da je više nego očigledno da postoje uspesi, te da smatra da se o tome ne priča dovoljno.
"Mi smo izgleda društvo koje se prvo fokusira na negativne stvari i mnogo više slavi neuspehe nego uspehe, kako pojedinaca u svakodnevnom poslu i životu, tako i ljudi u politici. Mislim da je to jedna od naših najvećih mana. Neka društva bi bila mnogo ponosnija na to da ste vi za tri godine uspeli da izađete iz neke krize...", rekla je Brnabićeva.
Premijerka smatra da "nam ide sve bolje i bolje", ali je napomenula da je iza Srbije 30 godina propadanja, malih uspona i opet padova, te je rekla da će proći dosta vremena dok ovde ne bude svima dobro.
"Ali taj bolji život ne podrazumeva samo rad Vlade i ako sama Vlada radi dobro, a svi ostali gledaju sa strane, teško da će biti bolje. Može Vlada da bude superefikasna, ali ako svako od nas sebe ne promeni, pomoći nema", upozorila je Brnabićeva.
Ocenila je da je to što se za prekvalifikaciju u IT sektoru u prvom krugu prijavilo 8.000 ljudi, a u drugom 12.000, govori da se i tu stvari pomeraju.
Govoreći o sporom rastu BDP-a, Brnabićeva naglašava da je ponosna na svoju zemlju i da joj je drago da je predsednica Vlade i ocenjuje da je pravi uspeh što Srbija uopšte ima rast BDP-a, jer, kako objašnjava, "ne idu zajedno ekonomski rast i fiskalna konsolidacija".
"Osim toga, ne treba samo gledati na stopu, već i na kvalitet rasta BDP-a. Neki može biti zasovan samo na potrošnji ili samo na uvozu, što smo mi nekada imali. Ovaj rast, koliki je toliki je, ali je zasnovan na industrijskoj proizvodnji i na izvozu i ima zdrave osnove. Naravno, mi ne možemo s ovakvim rastom da očekujemo održiv napredak zemlje na duži rok i on se mora povećati", rekla je Brnabićeva.
Šešelj, Dačić i Palma oformili koaliciju. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Tanjug