”Inscenacijom svog suicida u sudnici bivši general Slobodan Praljak postigao je da se Hrvatska iza njega ujedini u tugovanju. Kritička procena njegovih zločina postala je nemoguća, dakle njegova poslednja kalkulacija je uspela”, piše “Špigl” i dodaje da je Praljkovo samoubistvo ”u Hrvatskoj izazvalo politički potres, koji se proširio na celi zapadni Balkan”.
Navodi se kako su i predsednica Kolinda Grabar Kitarović i premijer Andrej Plenković dali pohvalne izjave o Praljku, te da ”većina hrvatskih medija sa strahopoštovanjem izveštava o ‘hrabrom zapovedniku s tri diplome”’, kao i da su se mnogi prethodno kritički mediji sada Praljka usudili opisati tek kao ”kontroverznog”.
”Ali istina glasi ovako: Slobodan Praljak je bio ratni zločinac. Kao nekadašnji šef generalštaba vojske bosanskih Hrvata u ratu u BiH Praljak je znao za ubistva, masakre i proterivanja. On je povrh toga bio jedan od vodećih učesnika udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bio etnički očistiti deo BiH i pripojiti ga Hrvatskoj, što je bila zamisao tadašnjeg hrvatskog predsednika Franje Tuđmana”, konstatuje “Špigl” i podseća da je po Praljkovom naređenju srušen mostarski Stari most, nekadašnji ”simbol mirnog suživota religija i naroda na Balkanu”.
Praljka opisuju kao osobu koja se ”permanentno inscenirala” te će sada postati ”novi narodni svetac”. Ističe se da haška presuda dovodi u pitanje jedan od ”svetih temelja osnivanja hrvatske države”, onaj da je ”hrvatska nacija bila isključivo žrtva jugoslovensko-srpske agresije”.
To je u svojoj izjavi u vezi s Praljkom ponovila i predsednica Grabar Kitarović, utvrdivši da se Hrvatska borila za opstanak BiH. Usput je spomenula da su ”neki naši sugrađani” počinili ratne zločine u BiH, ali da je ”nepravedno što srpski i bošnjački zločini protiv Hrvata nisu kažnjeni na isti način”.
“Špigl” navodi da u regionu presude Haškog suda prihvataju samo oni koji ne razmišljaju nacionalistički, citirajući pritom ocenu stručnjaka za jugoistočnu Evropu Florijana Bibera. Zapravo se dogodila i regresija u odnosu na stavove pre deset godina, kada su kritički glasovi imali više prostora u javnosti.
I drugi nemački mediji su pisali o presudi haškog suda šestorki i samoubistvu Slobodana Praljka. Vrlo kritički se gleda na reakciju hrvatskih vlasti i izražava čuđenje zašto se u Hrvatskoj s toliko emocija i podrške reaguje na smrt jednog osuđenog ratnog zločinca, navodi “Indeks”.
Podsetimo, suđenje šestorici Hrvata u “slučaju Prlić” prekinuto je u sredu nakon što je jedan od optuženih Slobodan Praljak popio otrov nakon što mu je izrečena presuda.
Praljku, koji je bio načelnik Glavnog štaba Hrvatskog veća odbrane (HVO), izrečena je kazna od 20 godina zatvora, nakon čega je on ustao, rekao da odbacuje presudu i navodno “popio nešto iz male čašice”.
“Slobodan Praljak nije ratni zločinac, s prezirom odbijam vašu presudu”, kazao je Praljak.
NJegova braniteljka je rekla da je “popio otrov”, a nekoliko trenutaka kasnije su spušteni zastori i prekinut direktan prenos iz sudnice.
Tribunal u Hagu prethodno je potvrdio postojanje udruženog hrvatskog zločinačkog poduhvata s ciljem etničkog čišćenja delova BiH.
Pročitajte OVDE zašto Serž Bramerc kaže da su zločini u Oluji istorijska činjenica koju Hrvatska rado negira!
Izvor: Index.hr