Sagovornici podsećaju da je Hag već jednom, 2009. godine, 'greškom' uništio 1.000 dokumenata i artefakata vezanih za zločine u Srebrenici, pa postoji osnovana sumnja da se to može desiti i sa ostalim osetljivim 'papirima'. Ovo se odnosi i na izveštaje o zdravstvenom stanju Ratka Mladića i Radovana Karadžića koji se godinama kriju od javnosti.
Zbog realne opasnosti da poverljiva i važna dokumenta 'nestanu', naša država bi što pre morala da od Haga zvanično zatraži vraćanje svakog papira koji im je ranije prosleđen, ali i svih iskaza svedoka i ostale 'pravne građe' koja prati presude srpskim oficirima i državnim funkcionerima.
'Nema mesta u arhivi'
Haški tužilac Serž Bramerc je još u maju 2009. godine priznao je da su iz arhiva "greškom" uništeni brojni dokumenti.
- To je učinjeno zbog nemogućnosti arhiviranja i reč je o uobičajenoj proceduri (?!?). Postoje podaci o tim dokazima i oni su morali da budu uništeni zbog daljeg propadanja... - nemušto je tada Bramerc pokušao da objasni veliki skandal. Baš zbog ovog slučaja, advokat Toma Fila, koji je u Hagu zastupao Slobodana Miloševića, kaže da država mora hitno da reaguje.
- Od početka tvrdim da je dokumentacija slata nekontrolisano i bez obraćanja pažnje na nacionalne interese Srbije. Sada smo u situaciji da molimo za svoje i naravno da treba što pre reagovati, pre nego što se nešto desi. Hrvati su, recimo, selektivno davali papire, slali su u Hag samo ono što im ne šteti. Mi, s druge strane, na to nismo računali, slali smo sve što su nam tražili. Bukvalno sve! - upozorava Fila.
NJegov kolega Borivoje Borović, koji je takođe branio Srbe u Hagu, kaže da su neka dokumenta Hagu dostavljana mimo kontrole državnih organa.
- Kada sam svojevremeno ponudio kao dokaz depešu koja je dokazivala da je hrvatska tajna služba hakerski upala u haški arhiv i ukrala papire na osnovu kojih su pripremali svedoke za lažna svedočenja, niko nije reagovao... Svakako je moguće da se ponovo uništi dokumentacija ili, još gore, da se ona zloupotrebi. Čak sam načuo da će nešto papira biti poslato na Kosovo, gde će Sud za OVK na osnovu njih goniti Srbe - kaže Borović i dodaje:
- Ne znam da li je ovo istina, ali je to ozbiljna opasnost koju država mora da spreči. Jer ko zna šta će se od dokumenata uništiti, a šta će se proslediti, frizirati ili menjati... - podvlači Borović.
Nemamo šanse
Advokat Dragoslav Miša Ognjanović ubeđen je da nijedan papir od ustupljene građe nećemo više videti.
- Hag ima sistem u kom je najveći deo materijala dostupan braniocima, savetnicima i tužiocima, dok sudije imaju neograničen pristup. Manji deo dokumenata je pečatiran kao tajna i dostupan je najužem krugu ljudi. Bilo da je reč o jednom ili drugom, ta dokumentacija nikad neće biti vraćena jer Hag nema interes da se utvrdi puna istina. Kad bi se to desilo, mnoge presude bi postale upitne, a medicinski izveštaji pokazali bi da nisu adekvatno brinuli o pritvorenicima. Ne sumnjam u namere naše države, ali je vraćanje papira gotovo nemoguće - zaključuje Ognjanović.
Bez pravde za srpske žrtve
Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM ocenilo je da je Haški tribunal otišao u istoriju bez pravde za srpske žrtve.
"Haški tribunal je dokazao da je nepravedan i politički sud koji je donosio selektivne presude i odbio da osudi komandante mudžahedina ili terorističke OVK", navodi se u saopštenju.
Produžen rok za Mladićevu žalbu
Haški tribunal produžio je za tri meseca rok za podnošenje žalbi na prvostepenu presudu kojom je general Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu.
Prvobitno je rok trebalo da istekne juče, odnosno 30 dana od izricanja prvostepene presude, ali se u odluci koju je potpisao sudija Teodor Meron navodi da bi žalbe odbrane i tužilaštva u ovom slučaju trebalo da budu podnete u roku od 120 dana, odnosno najkasnije do 22. marta 2018. godine.
Top-listu moćnog NATO oružja koje ne radi možete pogledati OVDE.
Izvor: Informer