A šta je tačno Tornado-S i kakva mu je udarna moć?
Prethodnik Tornado-S – 300 milimetarski raketni bacač Smerč - može da pogađa ciljeve na udaljenostima do 90 kilometara. Sve njegove rakete su nedirigovane, a njegov istovremeni plotun „pokriva“ površinu od 60 hektara.
A Tornado-S ima i dirigovane rakete 9M542 sa dometom do 120 kilometara. Tvrdi se da će biti dalje modernizovane i da će imati domet do 200 kilometara.
NJihov let prema cilju korigovaće vojni sateliti.
Tornado-S je u suštini usavršeni Smerč sa savremenim sistemom za upravljanje vatrom, a u stanju je da napusti poziciju sa koje je gađao pre nego što ispaljene rakete stignu do cilja.
Lepin čak tvrdi: „Tornado-S je potpuno autonoman. NJegova posada može da izvrši sve borbene zadatke ne izlazeći iz njegove kabine. Tornado-S je dovoljno da na vatrenom položaju ostane samo nekoliko minuta i da odmah kreće na novi“. Tornado-S jednim plotunom „pokriva“ površinu veličine 100 fudbalskih terena.
Generalni konstruktor Tornada-S - Vitalij Homenok - naglašava da Tornado-S i njegovu borbenu tačku čine četiri vozila: vozilo-lanser, vozilo sa rezervnim raketama, komandno vozilo za upravljanje paljbom i meteorološki korektor.
On upozorava da je Tornado-S najubojitije i najrazornije oružje posle nuklearnog.
Posle njegovog plotuna na onih 10 fudbalskih igrališta - ništa ne ostaje.
A pošto ima i „pametne rakete“ u stanju je i da „pojedinačnom paljbom“ razara protivnička utvrđenja.
To „Smerč“ nije u stanju.
Pogledajte OVDE ruski TOS - 1A u akciji u Siriji.
Izvor: fakti.org