Ipak, čini se da je i njega sada stiglo "Arapsko proleće", a posledice njegove smrti će po, ionako izmučeni Jemen, biti strašne, smatraju analitičari.
Kako je Saleh pokušao da se vrati na političku scenu?
Saleh, bivši vojni oficir koji nije završio ni osnovnu školu, 33 godine je proveo kao predsednik Jemena. NJegova početna obećanja demokratskih reformi brzo su pala u vodu, kao i u slučaju brojnih drugih arapskih vladara. NJegova vlada je dobrim delom bila sastavljena od članova porodice, a optuživana je za represiju, korupciju i pljačku.
Nekoliko godina nakon što je predao ostavku, on je ponovo pokušao da se vrati na vlast, udruživši se sa pobunjenicima Hutima koji žele da sruše vladu koja je smenila Saleha, a koju podržava Saudijska Arabija. Tako je on postao jedan od ključnih igrača građanskog rata koji je opustošio Jemen protekle tri godine.
Saleh je važio za makijavelističkog političkog operatora koji je manipulisao haotičnom masom plemenskih i političkih divizija u Jemenu. On sam jednom je uporedio svoju vladavinu da liči na "ples po glavama zmija". Kritičari kažu da je sam stvorio te "zmije", piše "Vašington post". Prema njihovom mišljenju, Jemen je zemlja koju su proždrle Salehove kratkoročne alijanse i cinična igra moći.
Salehovom plesu je sada došao kraj. Internetom kruže fotografije i snimci njegovog tela, s teškom povredom glave koja ukazuje na to da je ubijen pucnjem iz vatrenog oružja. NJegovo telo navodno nose pobunjenici i otkrivaju ga, dok uzvikuju "Alahu akbar".
Ovi prizori snažno podsećaju na brutalni atentat svrgnutog libijskog diktatora Moamera Gadafija. Gadafija su uhvatili i pogubili pobunjenici potpomognuti vojnom intervencijom NATO-a u građanskom ratu 2011, a Saleh je takođe stradao od ruke pobunjenika usred građanskog rata (popraćenog međunarodnom intervencijom). I Gadafi je stradao dok je pokušavao da pobegne u konvoju koji je pogođen vazdušnim udarom NATO-a, nakon čega su ga pobunjenici uhvatili i linčovali, piše "Index.hr".
Međutim, za razliku od Gadafija, Saleh je pokušao da se udruži sa pobunjenicima Hutima, koji tvrde da ih je on izdao.
Zašto je ubijen Saleh?
Do obračuna saveznika navodno je došlo zbog suparništva oko kontrole nad glavnom džamijom u Sani, ali radi se o eskalaciji dugotrajnih tenzija. Još jedan, verovatno ključni okidač sukoba je nedavni Salehov zaokret i predlog o “okretanju nove stranice” u odnosima s koalicijom predvođenom Saudijskom Arabijom pod uslovom da koalicija prekine vazdušne napade i blokadu, koja je Jemen pretvorila u jednu od humanitarno najugroženijih zemalja na svetu.
Kako piše "Vašington post", Saleh se verovatno nadao da će okretanje režimu koji podržava Saudijska Arabija, pomoći njegovom sinu da se vrati iz Abu Dabija i na kraju on preuzme vlast.
- Jemenski građani su pokušali da tolerišu bezobzirnost Huta u poslednje dve i po godine, ali više ne mogu - rekao je Saleh u subotu.
Huti su taj njegov potez videli kao pokušaj izdaje i prelazak Saleha na stranu režima.
U govoru nakon Salehove smrti jedan od vođa Huta, Abdulmalik al Huti je rekao da je njegova grupa pobedila "veliku zaveru koja je predstavljala pretnju po bezbednost i stabilnost zemlje sa ciljem da podrži agresorske snage".
Prema nekim izveštajima, Huti su njegovo ubistvo proglasili osvetom za smrt osnivača njihove grupe 2004. goidne, koji je ubijen u jednoj pećini, po Salehovoj naredbi.
Čini se i da oni sada sprovode i napade na neke od Salehovih pristalica u Sani.
Koje će posledice biti po Jemen?
U Jemenu vlada apsolutni haos. Razne frakcije su u ratu u zemlji, a strane sile se mešaju u njegove unutrašnje poslove (čitaj: Iran), uništavaju gradove vazdušnim napadima (Saudijska Arabija), najviše pomoću municije dobijene od Zapada (SAD i Velika Britanija).
Saleh je napravio karijeru okretanja različitih strana jednih protiv drugih, a izigrao je i Sjedinjene Države, koje su Salehovoj vladi uputile velike sume novca kao deo šireg napora za suzbijanje moćnog jemenskog ogranka Al Kaide. Al Kaida je ipak ostala operativna u Jemenu, kao i prikriveni američki program bespilotnih letelica koje ciljaju ekstremiste, ali je takođe umešan i u smrt mnogih jemenskih civila.
Više od 10.000 Jemenaca umrlo je od marta 2015. godine, kada je koalicija predvođena saudijskom vladom započela kampanju protiv Salehovih snaga i njegovih tada saveznika Hutija. Oko sedam miliona Jemenaca je na rubu gladi. Ali sa Salehovom smrću, rastu strahovi da će stvari postati još gore.
- Saudijci su pokušali da izvuku tepih pod nogama Huta, a sada moraju da odluče da li će učestvovati u pregovorima u uslovima u kojima ne postoji nimalo poverenja ili će da nastave sa zalaganjem za vojnu kampanju koja je imala malo uspeha u protekle dve i po godine. Saleh je bio figura razdora, ali je, takođe, bio i osoba koja je imala najviše šansi da izdejstvuje neku vrstu dogovora. NJegova smrt će samo dovesti do dublje polarizacije konflikta - kaže Piter Salisberi, stručnjak za Jemen u "Četam hausu".
Salehova smrt će samo "dodatno povećati fragmentaciju i konflikt, dodavanjem slojeva osvete", rekao je DŽust Hilterman, stručnjak za Bliski istok u Međunarodnoj kriznoj grupi.
- Očekujte još borbi. Ovo će pogotovo biti užasno po civile u Sani i na severu zemlje, koji će podneti glavni udar. Jemen je već u stanju humanitarne katastrofe - rekao je on.
U ovakvom okruženju niko neće pobediti, zaključio je Hilterman.
Sin ubijenog jemenskog predsednika Ali Abdulaha Saleha, Ahmed Ali Saleh, najavio je osvetu zbog smrti svog oca. Pročitajte OVDE sve o tome.
Izvor: Index.hr