- U leto naredne godine, videćemo potpuno zaključivanje trenutnog mandata misije Euleks. Do sada smo govorili o tranziciji, o stezanju, sada treba da govorimo odmah o zaključnoj fazi - rekao je Tači u obraćanju u Prištini.
Tači je ocenio da su "centralne kosovske institucije uspele da konsoliduju vlast", "rasprostirući institucije u svaki kutak", ali da van njih i dalje ima još "mnogo polja", među kojima je naveo i međunarodne misije.
- Jedan neopravdani broj međunarodnih misija još uvek funkcioniše na Kosovu, stvarajući utisak da smo u veoma ranom stadijumu tranzicije. Ostajemo zahvalni međunarodnoj zajednici za svako dobro koje je donela Kosovu, isto kao što ih smatramo odgovornim i za sve njihove propuste i neuspehe - rekao je Tači.
Tači je rekao da dobro partnerstvo funkcioniše recipročno i poručio da međunarodna zajednica uvek može da računa na jako partnerstvo i saradnju sa Prištinom.
- Ali, sada je odgovornost za naše putovanje, za našu sadašnjost i budućnost, u našim rukama - dodao je on.
Govoreći o Specijalnom sudu za zločine pripadnika bivše OVK, Tači tvrdi da je osnivanje tog tela "nametnula" međunarodna zajednica.
- Naše institucije su prihvatile tako nešto, jer u suprotnom mi ne bismo imali snage da zaustavimo osnivanje drugog međunarodnog suda, pod okriljem UN. Izglasali smo ga u to vreme kako bismo očuvali partnerstvo sa SAD, EU i NATO - rekao je Tači.
Tači smatra da Specijalni sud ne može da postigne ono što izjavljuje, odnosno "da ojača osećaj pravde za žrtve rata".
- Da postoji takva pravda, kojom upravlja međunarodni faktor, 100 specijalnih sudova bi trebalo da se osnuje samo za zločine koje je Miloševićeva Srbija izvršila u državama Balkana i ovde na Kosovu. A paradoks sa kojim se mi suočavamo je očajavajući. Istoj toj Srbiji su vrata EU otvorena, a Kosovo ostaje u izolaciji - tvrdi Tači.
Poručuje da "kosovske institucije" ne treba sebi da dozvole neuspeh u ispunjenju obaveza i u isto vreme da krive EU ili međunarodnu zajednicu.
- Naše institucije ne uspevaju skoro tri godine zaredom da ratifikuju Sporazum o granici sa Crnom Gorom. Tako, ne samo da smo izgubili bitku u argumentima sa EU, nego smo poljuljali i poverenje naših strateških međunarodnih partnera. Isto se može reći i za sprovođenje Sporazuma o osnovanju Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu - rekao je Tači.
Uoči nastavka dijaloga Beograda i Prištine, Tači je najavio da će ubrzo predložiti jedan model stvaranja sveobuhvatnog političkog tima, u kojem će, kako je rekao, biti prostora za sve predstavnike političkih partija i civilnog društva.
Tači, takođe, tvrdi da će SAD u dijalogu biti "obuhvaćene direktno".
Predlog EU – Srbija članica do 2025. godine. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Tanjug