Piše: Aleksandar Čepurin U Ministarstvu spoljnih poslova Rusije radio je čitav niz istaknutih diplomata. Jedan od njih je knez Aleksandar Gorčakov, koji je bio ministar od 1856. do 1882. godine. U najtežem periodu za Rusiju postigao je neverovatan uspeh.
Uzgred rečeno, najistaknutiji ministri inostranih poslova Rusije su radili dugo: Gorčakov – 25 godina, Georgij Čičerin – 12, Vjačeslav Molotov – 13, Andrej Gromiko – 28 godina. „Dugog veka“ je i sadašnji ministar Sergej Lavrov – radi četrnaestu godinu. Manje uspešni su odlazili već posle nekoliko meseci, na primer Lav Trocki. Interesantno je da ovo pravilo donekle važi i za srpsko-jugoslovensku diplomatiju: dva ministra „dugog veka“ su Nikola Pašić i Koča Popović.
U ruskoj spoljnopolitičkoj službi radilo je više velikih pisaca i pesnika – Aleksandar Puškin, Aleksandar Gribojedov, Fjodor Tjutčev, Aleksej Tolstoj. I u Srbiji vidimo isto – Ivo Andrić, na primer, a uz njega Branislav Nušić, Miloš Crnjanski i drugi. Jedan od glavnih zadataka diplomate je – da piše kratko i jasno. To je dobra škola!
Ne znaju baš svi da je Sergej Lavrov autor više stihova i pesama. On i njegov srpski kolega dobro pevaju, ali ipak odvojeno.
Posebnost ruske diplomatije jeste u tome da njena reč ima značajnu težinu praktično u svim pitanjima međunarodnog života – od nuklearnog razoružanja do regionalnih i bilateralnih pitanja. To je velika odgovornost, a i dobra vežba za diplomate.
Od početka 19. veka predstavnici Rusije aktivno su pomagali oslobodilačkim pokretima balkanskih naroda. Sledeće godine slavimo 180. godišnjicu od dana uspostavljanja rusko-srpskih diplomatskih odnosa. Ruski konzuli su branili interese srpskog stanovništva od osmanskog bezakonja. Rusija je pružila ogromnu pomoć Beogradu tokom Prvog i Drugog svetskog rata. Sovjetski Savez je održavao dobre odnose s Pokretom nesvrstanih i Beogradom kao liderom ovog pokreta. Srbija sa svoje strane uvek je bila zemlja s muškim karakterom, pouzdani partner.
Danas Rusija podržava Srbiju u sprečavanju trajnih pokušaja da se stvori veštačka kosovska pseudodržava, koja se pretvorila u rasadnik kriminaliteta, a proterala je iz pokrajine hiljade Srba. I ne obazire se baš na Brisel, što dokazuje bezočna opstrukcija sporazuma o uspostavljanju ZSO.
Cenimo nastojanje srpskog rukovodstva da dosledno razvija bilateralnu saradnju sa Rusijom. Podržavamo tesne kontakte s našim kolegama u MSP Srbije, koje vrlo poštujemo i cenimo. Ruske diplomate su zahvalne običnim Srbima na gestovima ljubavi i poštovanja, koje mi ovde osećamo na svakom koraku.
Siguran sam da dalje jačanje Rusije, njen energičan ekonomski razvoj, jesu velika šansa i prednost za Srbiju. Izvor: Politika