Velika pretnja
Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksej Meškov izjavio je u petak da je veoma opasno gomilanje NATO trupa u Poljskoj i tri Baltičke zemlje Estoniji, Letoniji i Litvaniji.
- To, na prvom mestu predstavlja pretnju Rusiji. Drugo, ko kaže da će se NATO samo na tome zaustaviti? Mi nemamo takve garancije – naveo je Meškov.
Da i sitnica može da izazove krvavi sukob smatra i dr Martin Mekali, profesor na Univerzitetu u Londonu.
- Čelnici NATO znaju da će Rusija na ovo odgovoriti. Iako trenutno nikome ne odgovara rat u Evropi, ne treba zaboraviti da sukobi nekad počinju zbog najmanje greške. Sa trupama NATO i SAD istočnoj Evropi i bivšim sovjetskim republikama, i ruskom vojskom u neposrednoj blizini, postoji realna šansa da i najmanja greška izazove rat -kaže Mekali. I njegov ruski kolega, stručnjak za bezbednost Ivan Konovalov smatra da su aktivnosti NATO u blizini ruske granice provokativne i da predstavljaju destabilizujući faktor u Evropi. - Osim što NATO pakt obučava vojske baltičkih zemalja i Poljske. Zapadni vojni pakt utire put i za trajno stacioniranje svojih snaga u tim državama. Takođe, postoji mogućnost i da zapadne trupe budu prebačene i u Bugarsku i Rumuniju – objašnjava Konovalov.
Vojne vežbe
Osude na račun zapadnog vojnog pakta stigle su dan nakon što su završene vojne vežbe NATO u baltičkim zemljama, nazvane „Bajonetska izvidnica“. Američka vojska je sa domaćinima u Litvaniji, Letoniji, Estoniji, od 6. do 9. februara marširala uz rusku granicu, što je samo deo operacije „Atlantsko rešenje“, koja ima za cilj da pokaže posvećenost Vašingtona odbrani Evrope od navodne ruske pretnje. Tako su SAD u januaru ove godine poslale u Nemačku 2.800 komada vojne opreme, uključujući tenkove, artiljeriju i borbena vozila kao i 5.800 vojnika. LJudstvo i vojna oprema iz Nemačke su poslati u Poljsku i baltičke zemlje na vežbe, ali će u tim državama ostati trajno.Izvor: Informer