Palmer je rekao da kod bilo kog američkog zvaničnika nije video ništa nalik ideji koja se pojavila u ovdašnjoj regionalnoj javnosti o mogućnosti dogovora između američkog predsednika Donalda Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina, po kojima bi se Amerika odrekla Balkana kao sfere svog uticaja.
- Sve u vezi s takvim idejama mi zvuči kao spekulativna fikcija. Ne verujem da će naša politika biti drugačija od dosadašnje koja je podrazumevala posvećenost Amerike ovom regionu i pomoći Balkanu na putu evropskih integracija - rekao je Palmer.
On je istakao da je američki cilj u Evropi sloboda i mir, što podrazumeva integraciju zemalja zapadnog Balkana u evropske institucije.
- Cilj Srbije je da postane punopravna članica EU, a taj cilj podržavaju SAD - rekao je Palmer.
On je istakao da je "normalizacija odnosa sa (samoproglašenim) Kosovom" deo tog cilja.
- Potrebno je da dođe do napretka u Briselskom dijalogu kako bi došlo do napretka na putu evrointegracija. Nemam nijedan razlog da verujem da će doći do promene našeg pristupa po tom pitanju - rekao je Palmer. Upitan da da mišljenje o najavama političara u Sarajevu da će obnoviti tužbu protiv Srbije za genocid, Palmer je rekao da mu se "čini da je u ovom trenutku u odnosima Beograda i Sarajeva najvažnije da osnaže i prodube međusobnu komunikaciju i da zajedno rade kako bi prevazišli kako sadašnje izazove tako i neka pitanja iz prošlosti". Palmer je rekao da odluka o uvođenju sankcija predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku predstavlja "odgovor na njegove stalne antidejtonske aktivnosti i izjave". - Poruka iza te odluke je, rekao bih, jasna i nedvosmislena, a to je da će SAD braniti Dejton i dejtonske institucije, kao i celovitost BiH - rekao je Palmer. Na pitanje da li samo političari u Banjaluci treba da shvate poruku, odnosno da nema političara u Sarajevu koji bi takođe trebalo da razmisle o svom ponašanju, Palmer je odgovorio kako "misli da širom BiH postoje ljudi koji su spremni da povlače poteze koji nisu u skladu s Dejtonom". Izvor: Srna