Najnovije

SRAMOTNA PROVOKACIJA: Britanac koji je ratovao protiv Srbije, zove Šiptare da pripreme oružje! (VIDEO)

Britanac DŽon Harison, bivši pripadnik OVK, za zasluge tokom rata na Kosovu dobio je najviša priznanja od te nazovi-države, ali i ulicu u Prizrenu - sa svojim imenom. Pre nekoliko dana oglasio se i na Fejsbuku i na svom profilu objavio status u kome kaže „da je spreman da dođe da pomogne svojim saborcima (OVK) ako zatreba“.

Britanac DŽon Harison, bivši pripadnik OVK (Foto: Jutjub)

Harison, koji je učestvovao u bici na Košarama 1999. godine, izrazio je želju da tamo bude i sahranjen. A Albanci ga i danas pamte po izjavi: „Da nas je bilo više, danas bismo pili kafu u Beogradu. Kosovo bi bilo mnogo veće!“.
Ono o čemu se na Kosovu nezvanično šuška, a što „koči“ formiranje Specijalnog suda za zločine OVK, nije toliko u tehničkim detaljima koliko u nedostatku svedoka.
Naime, sud je pokušao da na klupu za svedoke dovede i neke „strane elemente“ koji su tokom 1998-1999, perioda za koji je ovaj sud nadležan, mogli biti krunski svedoci za neke zločine OVK kao, što je slučaj Klečka ali i drugi, ali se ispostavilo da od toga - nema ništa.
Specijalni sud za ratne zločine OVK bi, inače, trebalo da počne sa radom na proleće ove godine. Međutim, to ne bi po automatizmu značilo i podizanje prvih optužnica, jer glavni tužilac Specijalnog suda Dejvid Švendiman još nije završio sastavljanje optužnica. Nisu završene ni neke druge ključne stvari koje prethode podizanju optužnica, poput imenovanja sudija, zakazivanja plenarne sednice tokom koje će sudije raditi na usvajanju Pravilnika o postupcima i dokazima, i revizije Pravilnika o postupku i dokazima od strane specijalizovanih veća Ustavnog suda… Sve to bi trebalo da se obavi u roku od 30 dana. Spisak sudija bi mogao da bude objavljen u narednim danima, ali bez ispunjenja ovog gore navedenog, to neće značiti mnogo.

Šta znaju stranci o zločinima OVK i mogu li se oni naći na sudu?

Činjenica je da o tome šta je sve radila OVK najviše znaju Amerikanci, međutim, dosta toga bi trebalo da znaju i pripadnici britanske elite jedinice SAS. Uloga Britanaca bila je vezana za Kosovsku verifikacionu misiju, uspostavljenu 1998. kao deo sporazuma Milošević - Holbruk o rešavanju kosovske krize, postignutog u oktobru. Vođa te misije bio je Vilijam Voker. I Holbruk i Voker su američke diplomate koje su bile deo civilne Kosovske verifikacione misije, ali su važnu ulogu u drugom, da kažemo vojnom delu misije, imali prevashodno Britanci. Osim Vilijama Vokera, koji je bio na čelu OEBS-a, glavnu ulogu u Verifikacionoj misiji imao je i Britanac general-major Dejvid Drevjenkijevič, koji je bio i svedok na suđenju Slobodanu Miloševiću. Andrej Mlakar, vojno-politički komentator, podseća da su Britanci tada prvi put preko ove misije bili angažovani kao posmatrači. Izvor: beograd.in

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA