Zvanična Moskva je ponovo pokrenula inicijativu za proširenje granica u Ujedinjenim nacijama, a istovremeno je drastično ojačala arktičku armiju.
- Komisija UN trebalo bi krajem februara da stupi u kontakt s ruskom delegacijom i da razmotri ta pitanja - rekao je ministar za prirodne resurse i ekologiju Sergej Donskoj.
Rusija je 2001. godine saopštila da pretenduje na proširenje granica koje bi uključilo kontinentalni greben Arktika, izuzetno bogat energentima. Organizovane su ekspedicije, koje su ispitale teren i ustanovile da se tamo nalazi oko 4,9 milijardi tona energenata, a Rusija je potom 2015. poslala zahtev UN da bi proširila svoje granice na Arktiku zahvaljujući podvodnom grebenu Lomonosova.
Ruski predsednik rešio je da ozbiljno uloži u zimsku vojnu opremu.
- Ovakva modernizacija arktičkih trupa i arktičke vojne infrastrukture nije viđena čak ni u sovjetsko doba - kaže za Rojters Mihail Barabanov, urednik ruskog vojnog magazina Moskou difens brif.
Dve specijalne arktičke brigade su već formirane, dodaje, što čak ni SSSR nikad nije imala, a postoji plan o formiranju i treće, ali i specijalnih odbrambenih priobalnih jedinica.
- Arktičke baze su naša teritorija. Za razliku od drugih zemalja, mi ne pravimo te baze preko mora i okeana. Naša armija mora da bude spremna da deluje na celoj našoj teritoriji u svim ekstremnim uslovima - kaže član Ruskog geografskog društva Denis Mojsejev.
Profesor Pavel Makarevič, član istog društva, kaže da su Mihail Gorbačov i Boris Jeljcin dozvolili da arktička granica bude potpuno ogoljena, a da se sad te greške samo ispravljaju.
Sastanak Putina i Trampa pre jula
Postoji mogućnost da se predsednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp sastanu pre samita G20 u julu, ali da zasad nema konkretnih informacija o tome, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Nešto se sprema, Putin šalje još kopnenih trupa u Siriju. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Kurir