Crna Gora je od uvođenja višestranačja u stanju permanentne političke krize i, prema oceni novinara tamošnjeg dnevnika „Dan“ Marka Vešovića, biće tako dok njome dominira Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića, koji uprkos tome što se ne pojavljuje na nekoj zvaničnoj funkciji, i dalje vuče sve konce i upravlja svim procesima u državi.
„Tako je aktuelna verzija prema kojoj je lično Đukanović naredio akciju koja je sprovedena pre nekoliko dana, odnosno zahtev Skupštini da oduzme imunitet dvojici opozicionih političara Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću zbog navodne umešanost u navodni državni udar“, tvrdi Vešović.
Puč kog nije bilo
Treba li podsećati, pojašnjava Vešović, da postoje brojne vrlo kredibilne tvrdnje da da se taj državni udar u stvari nikad nije ni desio i da se radi o nameštaljci koja je poslužila za političke potrebe vladajućeg režima na izborima 16. oktobra prošle godine. Posle obmane velikog broja političkih saveznika, satiranja opozicije, očuvanja poluga starog režima iz ’70-ih i ’80-ih godina i modernizovanja u meri potrebnoj da bude prihvatljiv Zapadu, režim Mila Đukanovića je prema Antićevom mišljenju uspeo da izneveri nekoliko različitih ideologija, ali prosto ne može da živi duže nego što takav režim može da živi. „I Milo Đukanović sad pokušava da do hipertrofije dovede poslednju svoju ideologiju, a to je ideologija šovinističke mržnje prema srpskom narodu, ideologija dukljanstva i fašisoidnog crnogorstva“, precizira svoje stanovište Đukanović.
„Peti oktobar“ koji samo što nije
Zvono za uzbunu, daje širi kontekst Antić, bilo je, kao tvrdi, falsifikovanje izborne pobede sadašnjeg predsednika Filipa Vujanovića. Usled tog falsifikovanja, dodaje predsednik Naprednog kluba, Đukanović zna da svaki izbori moraju da budu predstavljeni kao izbori za Crnu Goru i protiv nje. To je, konstatuje on, neozbiljan, potpuno groteskni proces. „Cilj je da Đukanovićev režim — koji je kriminalan, korumpiran, fašistoidan, koji je učestvovao u ratovima, koji je izneverio Jugoslaviju i Crnu Goru, koji je stvorio novu crnogorsku državu koja funkcioniše prema sistemu aparthejda, koja je obespravila 34 odsto svog stanovništva i koja vrši asimilaciju srpskog naroda — veruje da na tom sukobu može i dalje da opstane“, tvrdi Antić. Baš je prećerao
Vidimo da to više nije tako, ističe Antić, i da u jednom trenutku počnu pas i mačka da žive zajedno. „Setimo se 2000, kad su ljudi na ulice izašli i oni koji su mislili da je Milošević izdajnik i oni koji su mislili da je Milošević balkanski kasapin — i oborili Miloševića. Takvo vreme dolazi u Crnoj Gori i to nema više veze ni sa Andrijom Mandićem, ni sa Vučićem, ni sa pokojnim Miloševićem, ni s Klintonom, ni sa Trampom, već sa činjenicom da je Milo Đukanović dosadio i narodu i evo, kao što vidimo, bogu“, zaključuje Antić. Iako se očekivalo da afera „državni udar“, koja je poslužila za izborne potrebe Đukanovićeve partije, kako kaže i Marko Vešović, posle isteka upotrebne vrednosti prođe, tužilac nije hteo da obustavi tu istragu nego je nastavio. Ovo je klasično zastrašivanje opozicionih političara u Crnoj Gori, dodaje on i podseća da se sve poklapa sa najavljenom izmenom krivičnog zakonika koja podrazumeva mogućnost hapšenja i zatvaranja do godine zatvora svakoga ko kritikuje i proziva rad državnog tužilaštva i sudova u Crnoj Gori. Izvor: rs.sputniknews.com