Tomislav Nikolić je u emisiji "Upitnik" rekao da je SNS organizacija čijim se delom smatra – da je ponosan na nju i da je svim prijateljima savetovao da se ponašaju stranački, dok je trajala priča o kandidaturi.
"Imao sam pred sobom stav da SNS podržava Vučića za predsednika i taj stav poštujem", rekao je Nikolić.
Dodao je da voli Srbiju i SNS, barem isto koliko i oni koji su glasali na organima SNS-a da Vučić bude kandidat za predsednika.
"Moj izbor je bio lak, a bilo je zanimljivo i mučno posmatrati kako se pojedinci, odmah nakon što je neko lansirao vest da bih mogao da se kandidujem, svrstavaju na različite strane. Neki moji prijatelji se odjednom pretvaraju u ljude koji bi Srbiju da zaštite od mene", rekao je Nikolić.
Predsednik je objasnio da je shvatio da ne bi valjalo za Srbiju da takva situacija traje dugo i da je zato postignut dogovor.
Dodao je da je Srbija veća i od njega i od Vučića i da joj obojica žele dobro. Naveo je da se sa Vučićem dogovorio da nastave zajednički rad na obnavljanju Srbije i na reformama, bez obzira na to ko je na kojoj funkciji.
"Shvatio sam da je vreme da ponovo zajedno izađemo pred Srbiju. Juče smo dogovorili da zajednički rad na podizanju Srbije sa kolena nastavimo", rekao je Nikolić.
Istakao je da on i Vučić nisu govorili o funkcijama.
"Aleksandar i ja nismo koalicioni partneri, mislim da samo koalicioni partneri razgovaraju o funkcijama, ali kada smo nas dvojica, koji smo jedna ideja u dva čoveka, šta će nam raspodela funckija? Nismo mi stvorili koaliciju juče", naveo je Nikolić.
Dodao je da je ponosan na stranku koja ima dvojicu kandidata koji bi mogli da pobede.
"Ja sam bio ubeđen da ću pobediti na predsedničkim izborima, i ponosan sam na Srpsku naprednu stranku, koja ima dvojicu kandidata koji mogu da pobede. Aleksandar Vučić je izbor stranke i to je normalno, ja pet godina nisam na čelu stranke", rekao je Nikolić.
Potvrdio je da je predložio dve stvari – da ga Vučić podrži za drugi mandat, ili da on pruži podršku Vučiću, a da se vrati na funkciju predsednika stranke, te da mu Vučić dodeli mandat za sastav vlade.
Međutim, dodao je da prvi predlog više ne dolazi u obzir. Aleksandar Vučić će, ističe, imati njegovu podršku a "o drugom, trećem, četvrtom" će se razgovarati.
"Jedino je izvesno da će Vučić biti predsednik", rekao je Nikolić.
Naglasio je da želi da nastavi da pomaže Vučiću, kao novom predsedniku Srbije, a da će o tome šta to podrazumeva razgovarati kasnije.
"Imam ambicije da, ako budem zdrav kao sada da nastavim da pomažem novom predsedniku da vodimo zajedno Srbiju kao sada. Šta to podrazumeva o tome ćemo razgovarati. Sada je bilo važno da sprečimo ono do čega je moglo da dođe, a to je da podelimo glasove, i prepustimo nekome trećem da vodi Srbiju koji ni ne zna šta je Srbija", objasnio je Nikolić.
Predsednik je rekao i da je postojao i da postoji i sada dogovor sa Vučićem da će raditi zajedno, a da se do sada nisu izjašnjavali, dok su mediji iskonstruisale svoje priče, kao ona da će biti premijer, iako to, kako je dodao, nije ni rekao.
Upitan da li misli da je realno da ponovo bude na čelu stranke koja je jednoglasno predložila Vučića za predsedničkog kandidata, Nikolić je rekao da se nije ni postavljalo pitanje da li će oni biti lojalni Vučiću ili njemu.
"Nisam pravio nikakav razdor"
"Ja nijednog časa nisam pravio nikakav razdor. Zašto bi meni smetali ljudi na funkcijama u stranci, nisam ja u sukobu sa idejama koje je Aleksandar Vučić sprovodio", istakao je Nikolić.
Kako kaže, do skupštine se nije ni došlo, niti postoji kandidat za predsednika stranke, niti je on rekao da će se kandidovati.
Uz konstataciju da je demokratija "bolan proces", naveo je da je funkciju predsednika Srbije obavljao demokratski i da je to shvatio kao imperativ da napusti stranku.
"Ja sam prvi predsednik koji je potpuno demokratski obavljao tu funkciju", rekao je Nikolić i dodao da je ranije izjavio da će se vratiti ako bude trebao stranci.
Istakao je da on i Vučić nisu postavljali nikakve ultimatume jedan drugome, zato što su prijatelji i zato što treba da nastave zajedno. Takođe je dodao da se nije mešao u rad stranke i da u poslednjih pet godina nije zvao poslanike u Narodnoj skupštini, odnosno da je možda sa dvojicom poslanika imao prijateljske razgovore.
"Moram da priznam da možda tri četvrtine poslanika ni ne poznajem lično. Nisam se mešao u rad stranke, niti pozivao na osnivanje poslaničke grupe. Ne bi ni bilo u redu, jer nisam učestvovao na izborima, a SNS je izašao sa svojom listom na izbore", obrazložio je.
Nikolić je naveo i da se ne oslanja na podršku medija i da je uvek, kako kaže, bio "stavljan u stranu".
"Ne očekujem da me neko favorizuje, da veliča ono što sam uradio – to nisam očekivao, ali sam očekivao da će Srbija biti medijski normalna zemlja", rekao je Nikolić.
"Ne smeta to meni, nisam ja mlad čovek da jurim karijeru, ja sam svoju karijeru vodio na najvišem mogućem nivou – apsolutno sam", kaže predsednik Srbije.
"Shvatio sam da treba obnoviti prijateljstva"
Naveo je da je ostalo još nekoliko velikih poslova koje treba da obavi u okviru svog mandata, među kojima su i sednica Saveta bezbednosti o Kosovu, poseta Kini, Rusiji, Americi.
"Na funkciji sam zatekao situaciju, najpre u odnosima sa privremenim institucijama iz Prištine, da mi napuštamo svaku sednicu bilo kojeg međunarodnog organa na kojoj se nalaze predstavnici Kosova, da sami sebi pucamo u noge", rekao je Nikolić.
Objasnio je da je na njegovu inicijativu dogovoreno da se institucije više ne napuštaju, ali da se insistira na tome da predstavnici takozvanog Kosova budu predstavljeni kako je dogovoreno, kao teritorija pod upravljanjem Ujedinjenih nacija.
"Onda smo podigli razgovore na najviši nivo, pošto je dotada sve rešavano na ceduljicama. Onda sam shvatio da treba obnoviti sva prijateljstva koja smo izgubili, i to različitim pristupom", rekao je Nikolić, i kao primer naveo Pokret nesvrstanih, koji prijateljstvo sa Srbijom i dalje vezuje za Tita.
Takođe je naveo da sa Kinom nismo imali dovoljno dobre odnose, a da je Rusija želela da nas podrži, ali nije znala "šta mi to hoćemo". Dodao je i da je Evropska unija nešto što Srbiji treba.
"EU je jedan oblik organizovanja u kojem mi treba, da ne kažemo da moramo, ali treba da budemo. Sa EU treba da se dogovaramo, da razgovaramo, treba da utvrdimo jesmo li spremni za sva poglavlja", rekao je Nikolić.
"Možda smo već spremni za veći deo poglavlja, a videćemo šta to biva sa Kosovom i Metohijom", naveo je predsednik republike.
O Kosmetu i pregovorima sa EU
Govoreći o Kosovu i Metohiji, Nikolić je podsetio na to da je i pred evropskim komesarom Johanesom Hanom rekao da, kada je reč o pregovorima sa EU, Srbija neće odmaći ako ne sklopi obavezujući susedski ugovor sa Kosovom i Metohijom, što procenjuje kao znak da se od Srbije traži priznanje KiM. Ukazao je i na uslov zajedničke spoljne i bezbednosne politike pre nego što su usledile sankcije Rusiji, u kojima Srbija nije učestvovala.
Kako je rekao, mnogi su ga u Srbiji demantovali, "ali to je stav sa kojim će uskoro da nas suoče". Naveo je da to nije postao zvaničan stav EU, ali da ga najavljuju parlamenti mnogih zemalja članica.
Prema Nikolićevom mišljenju, najbolja priprema za to je da Srbija otvori i zatvori sva poglavlja.
"Vreme radi svoje, mi trenutno nismo u najboljoj poziciji u odnosu na KiM", rekao je Nikolić.
Dodao je da je, posle nekoliko godina, dvaput bio na pregovorima u Briselu, i da je shvatio da je atmosfera takva da se delegacija Prištine nalazi pod pokroviteljstvom EU i da je njima mnogo toga dozvoljeno. Kako je rekao, naš pregovarački tim je u tim uslovima radio dobro.
Kada je reč o situaciji sa vozom koji je iz Beograda krenuo za Kosovsku Mitrovicu, Nikolić je rekao da je sa Vučićem odlučio da taj voz ne ide dalje od Raške, ali da su kosovske specijalne jedinice već stigle na administrativni prelaz na kome, prema sporazumu, nisu smele biti.
Kako kaže, to je znak da Srbi nemaju pravu zaštitu i o tome treba razgovarati sa Kforom, Euleksom i Unmikom, jer je očigledno da se sporazumi ne poštuju.
Nikolić podseća da je Zajednica srpskih opština ideja iz njegove prve platforme i da je ona lako prošla, jer Albanci nisu shvatili dubinu i značaj ZSO.
"A moja ideja je veoma jasna. Ono što Srbija prepusti kao nadležnost Prištini, većinu toga da Priština prepusti Zajednici srpskih opština. Što traži Priština, da traži i ZSO, koju će da formiraju Srbi", naveo je Nikolić.
Kako kaže, Albanci bi da se ZSO nikad ne formira, ali je to ispit za EU – da li je u stanju da sprovede ono što je dogovoreno.
"Ne mogu da izmišljam Ustav ni da poštujem samo određene delove"
Komentarišući kritike opozicije, Nikolić je naveo: "Mi sada vadimo štetu koju nam je tadašnja opozicija nanela".
"Kad siđeš s vlasti, tog časa kreneš da napadaš. To je manir današnje opozicije, zbog koje smo izgubili dragoceno vreme", poručio je Nikolić i dodao da do 2012. godine nije bilo sporazuma ni dokumenta koji bi Srbima garantovao sigurnost.
Kako je rekao, imali smo pogrom Srba, paljenje crkava i manastira, i upitao je zašto to tada nisu sprečili.
"Kad preuzmete odgovornost, onda morate da brinete o tome šta će da se desi. Da li mi je bilo lako da kažem da ćemo angažovati vojsku da brani Srbe ako počnu da ih ubijaju?", upitao je Nikolić.
Pojasnio je da ne misli da bi tamo ratovala elita. "Ja bih ratovao tamo, i još neko sa mnom, ako želi", poručio je.
Upitao je šta bi Srbija trebalo da radi.
"Ista ta opozicija kaže da smo izdali KiM, a kad bismo pošli da branimo narod, rekli bi nam da tamo nemamo šta da tražimo", rekao je Nikolić, dodavši: "A šta ako neko krene u Pirotu da ubija ljude?"
Dodaje da samo radi po Ustavu i da on ne može da izmišlja Ustav, niti može da poštuje samo neke delove Ustava.
"Problemi u regionu izazvani nacionalizmom"
Upitan o situaciji u regionu, Nikolić je rekao da je zadovoljan odnosima sa susednim zemljama i ocenio da su oni odlični. Na konstataciju da se to ne bi moglo reći za odnose sa Hrvatskom, naveo je da je to zato što "mi ponekad odgovorimo".
"To vam je ta dilema koju sam ja rešio ćutanjem, a onda neko pomisli da si slab", rekao je Nikolić i dodao da Srbija ne treba da ćuti.
Istakao je da je kao predsednik Republike Srbije svima pružio ruku.
"Sa Slovenijom smo uspostavili dobre odnose i nismo ih kvarili", rekao je Nikolić.
Podsetio je da je primio u zvaničnu posetu u Srbiji najviše predstavnike i Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ali da nikada nije bio pozvan u zvaničnu posetu tim državama.
"Imamo dva problema, jedan je u Zagrebu, jedan u Sarajevu, a oba su izazvana nacionalizmom", rekao je Nikolić i naveo da tamošnji politički predstavnici zasnivaju svoj ugled na naciionalizmu i posebno na tome da će "odbraniti" Hrvate, odnosno Bošnjake od Srba.
Mi sa Hrvatskom, dodao je, nemamo problem i rado bismo putovali u posete.
"Ali oni strahuju šta će im reći ultranacionalisti, to je ono što nas razlikuje, jer Srbiju ne vode ultranacionalisti već ljudi koji vole Srbiju", naveo je predsednik.
Upitavši koliko smo puta rekli da podržavamo BiH proisteklu iz Dejtonskog sporazuma, Nikolić je istakao da ne želi da ide u posetu Sarajevu, gde predstavnik jednog naroda kaže "on nama nije drag gost".
"Dakle, ja sam bio u RS i drage volje bih otišao u Sarajevo – prvi put je sprečio Izetbegović, drugi put je sprečio Izetbegović", rekao je Nikolić.
Podsetio je i na napad na Aleksandra Vučića u Potočarima, ističući da smo i to "sklonili u stranu".
"Učinićemo sve da se revizija odbaci"
Komentarišući najavu iz BiH o pokretanju revizije presude protiv Srbije u Hagu, Nikolić je upitao šta to znači sada, posle 10 godina.
"Kakva revizija? Zar će te sudije sada doneti drugačiju presudu?", zapitao je Nikolić, postavivši i pitanje kako će se srpski narod u BiH osećati "kada vidi da jedan narod, preko svog predstavnika, pokreće protiv njega reviziju, da osudi maticu da je počinila genocid".
"Stav Beograda je da taj potez dovodi u pitanje iskrenu želju Izetbegovića da sa milion i 200.000 Srba u BiH živi lepo, mirno, komšijski", kaže Nikolić.
Smatra da je reč o unutrašnjoj potrebi Bakira Izetbegovića, zbog koje ne bi smeo da međusobno suprotstavlja narode koji žive na toj teritoriji.
"Beograd može samo da da podršku BiH, i srpskom narodu u BiH, i srpskom entitetu u BiH, i Beograd ne može da kaže da nije zainteresovan. Učinićemo sve što je moguće i dužni smo da damo svu pravnu pomoć da se sve to odbaci. Ne znam kako je Izetbegović našao utočište da baš on pokreće reviziju, kada zna da je čak i jedan deo njegovog entiteta protiv toga", rekao je Nikolić.
Što se tiče posete Sarajevu, dodao je: "Ako nisam dobrodošao, neću ni da idem".
Predsednik Srbije je naveo i da se Makedonija "ogrešila o nas", ali da sa njima imamo dobre odnose, koje moramo da sačuvamo.
"Nama treba Makedonija, oni su u velikom haosu, mnogo mi je žao, ne znam da li će ikada formirati vladu", rekao je Nikolić.
Naveo je da su se on i makedonski predsednik Đorđe Ivanov u Briselu "u prijateljskom razgovoru posvađali oko tabli" na auto-putu.
"Ja sam rekao, znate, Grci su radili taj put i stavili su tu tablu da bi ljudi iz EU znali gde su došli. Napisali su kako vas cela EU zove, i svi osim Srbije", prepričao je predsednik.
Ističe da nije reč o kontrapostupku za njihovo priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
"Kontraprotest bi bio da mi promenimo odluku o imenu koje smo priznali", rekao je Nikolić i dodao da Srbija tako nešto neće činiti.
"Čekam da se skine ljaga sa Fondacije 'Dragica Nikolić'"
Upitan o sumnjama u vezi sa radom Fondacije "Dragica Nikolić", Nikolić je rekao da je ta fondacija pre dva meseca dostavila spisak svih donatora Agenciji za borbu protiv korupcije, koja joj je, kako je istakao, uputila "jako bezobrazno pismo".
Kako je objasnio, u njemu je navedeno da se sumnja da donatori imaju privilegije prilikom dobijanja poslova sa državom, na šta je fondacija upitala da li se to sumnja na predsednika države, čija je supruga osnivač, ili na predsednika Vlade, koja sprovodi javne konkurse.
Nikolić je istakao da je dostavljen spisak za svih 10 miliona evra koje je Fondacija unela u Srbiju i da čeka da se "konačno skine ljaga" sa nje.
"Svaka šuša može da napiše da je fondacija korumpirana, iako je to jedan ogroman posao i trud, i iako ne vidim da ćemo to moći jako dugo da izdržimo", rekao je Nikolić i naveo da je ogroman doprinos fondacije i porodilištima i ljudima koji su oštećeni u poplavama.
Istakao je da je cilj fondacije – da nas bude više – važniji od svega, a da fondacija predaje završne račune pod potpunom kontrolom svih državnih organa.
Dragica je rizikovala svoju slobodu, i kao majka, kao baka, fizičku slobodu, koju bi izgubila da smo uradili nešto kriminalno, a ja sam uložio ugled predsednika republike, tvrdi Nikolić.
Upitan zašto on govori o privatnom fondu svoje supruge ili o nelegalnim vikednicama svojih sinova na Savskom nasipu, Nikolić je naveo da njega napadaju, ali i upitao zašto da ne govori o tome.
"Kada je Aleksandar Vučić sprovodio teške mere, kao što sam rekao 'nosim sudbinu vlade', tako (postupam) i sa svojom porodicom. Šta ću da kažem, 'pitajte moju ženu'? Ne, hoću da kažem da učestvujem u svemu tome", rekao je Nikolić.
Naglasio je da pismo Agencije nije bilo opravdano, a da je fondacija, iako nije dužna, dostavila spisak. Takođe je upitao zašto se toliko dugo odugovlači sa tim.
"Kakva je to agencija koja ne može da objavi da li su ti donatori doživeli bilo kakvu beneficiju u Srbiji", rekao je Nikolić.
Objasnio je da je u Srbiji običaj da onaj koji je na vlasti ostavi nešto, a da fondacija njegove supruge nema nikakav prihod iz budžeta.
"Nije to stečena imovina, to je imovina za Srbiju. Nije ušla u moju kasu, već je direktno iz inostranstva, pod kontrolom države otišla narodu Srbije. Pa ja sam ponosan na to", naglasio je predsednik.
"Kad stranka ima ideju, ili si njen član ili više nisi tu"
Komentarišući to što je njegov sin Radomir podržao Aleksandra Vučića kao kandidata za predsednika Srbije, Nikolić je rekao da i on podržava Vučića.
"Radomir je svoj čovek. Ima 41 godinu, radi težak posao. Gradonačelnik je Kragujevca, koji je u dugovima, koji iznose 100 miliona evra. Ima svoj mozak i svoju glavu", naveo je Nikolić i istakao da su svi njegovi prijatelji, dok se pričalo o kandidaturama, dobili savet od njega da se ponašaju stranački.
Istakao je da je stranka izvor vlasti i da su bez stranke svi samo pojedinci.
"U stranci ustaneš i boriš se za ideju. Kad stranka ima ideju, ili si njen član, ili više nisi tu", kaže Nikolić i dodaje da i on misli da ponovo bude uvaženi član SNS-a.
Na pitanje gde vidi sebe u narednih pet godina, Nikolić kaže da bi sebe voleo da vidi živog, zdravog i sposobnog da radi.
"Ako sve bude kako treba, mislim da bi to bilo pravo vreme da se polako sklonim i da dovršim neke poslove po kojima bih takođe ostao upamćen", rekao je Nikolić.
Smatra da je časno priveo mandat kraju i dodaje da se nada i jednoj radosnoj vesti za Srbiju iz Kine, na kraju mandata.
"Ne pamtim da je neko bio ovoliko osporavan u zemlji, a toliko cenjen u svetu", naveo je Nikolić, i istakao da je miran i spokojan, jer je sve radio kako treba.
"Unesko, srž naše današnje borbe"
Nikolić je rekao da je to što Kosovo nije primljeno u Unesko teško izvojevana pobeda, ali izvanredna. Dodao je da su sarađivali Vlada i predsednik, svako u svom domenu, i da je vođena odlučna akcija.
Poručuje da je malo nedostajalo da Kosovo bude primljeno, zbog ogromnog pritiska koji su otvoreno vršili EU, Turska, Katar, Emirati, Saudijska Arabija...
Naglasio je da nije samo Crna Gora ta koja treba da se ubeđuje, podsećajući da je i Grčka izašla iz sale kada je bilo glasanje, kao i da su to učinili Iran, Alžir, Egipat.
"Postojala je mogućnost da Kosovo uđe u Unesko; to bi bio kraj razgovora. O čemu posle da razgovaramo kad smo toliko dokaza pružili?", upitao je Nikolić.
Kaže da je tada predložio da se odvoji baština. Da hrišćanska bude srpska i da Srbija brine o tome, a islamska da pripadne privremenim institucijama u Prištini. Istovremeno je ocenio da je SPC trebalo da bude uključena u dijalog.
Nikolić ističe da Srbija ne može da se saglasi sa tim da Kosovo bude primljeno u organizaciju po pravilima Uneska.
Podseća da su glasovi koji su omogućili pobedu Srbije došli od zemalja kao što su Japan, Južna Koreja, Poljska... "To su ti glasovi za pobedu, mora da se razgovara opet sa prijateljima", naveo je Nikolić.
"Nama je Unesko mnogo bitan, to je srž naše današnje borbe", poručio je predsednik.
Čurkinu Orden prvog stepena
Predsednik Nikolić je rekao da je Srbija za rezoluciju o Srebrenici imala bezuslovnu podršku Rusije i ruskog ambasadora u UN Vitalija Čurkina.
Danas sam posthumno odlikovao Čurkina Ordenom prvog stepena, rekao je Nikolić i istakao da će Čurkin ostati upamćen kao Rus koji je stavio veto na rezoluciju koja se nije ticala Rusije.
"Dok imamo takve prijatelje u međunarodnim organizacijama, ja ne brinem da će Savet bezbednosti priznati nezavisnost Kosova i Metohije ili usvojiti rezoluciju protiv Srbije", kaže predsednik i dodaje da takve prijatelje treba tražiti. Izvor: RTS